ایران مارینا مرکز غواصی بین المللی مارینا

آموزش غواصی و راهنمای کامل برای شروع غواصی

 آموزش غواصی: یادگیری هیجان‌انگیزی در دنیای آبی

آیا تا به حال تمایل به کاوش در دنیای زیرآبی داشته‌اید؟ آموزش غواصی یکی از بهترین راه‌ها برای وارد شدن به این دنیای مرموز و جذاب است. در اینجا، ما به طور جامع اصول اولیه و تکنیک‌های پیشرفته غواصی را برای شما فراهم کرده‌ایم تا شما را در این سفر هیجان‌انگیز همراهی کنیم.

1. آموزش اولیه: انتخاب دوره مناسب
آغاز یک مسیر غواصی موفق با انتخاب یک دوره مناسب شروع می‌شود. در دوره‌های ما، شما با اصول اساسی غواصی، ایمنی در آب و تکنیک‌های پیشرفته آشنا می‌شوید.
2. آموزش عملی: تجربه مستقیم در آب
بعد از یادگیری مبانی غواصی، شما به آزمایش عملی در آب می‌پردازید. این فرصت برای تجربه مستقیم با تجهیزات غواصی در دریا و دنیای زیبای زیر آب است
3. پیشرفت و تکمیل: غواصی به عنوان یک همه‌چیزی در دنیای آب
همچنین، در دوره‌های پیشرفته، شما می‌توانید تکنیک‌های پیشرفته‌تر غواصی را یاد بگیرید و به دنیای هیجان انگیز زیر آب با تجربه و اطمینان بیشتری وارد شوید.

آموزش غواصی

آموزش غواصی و دوره های آموزشی غواصی مجموعه فرآیندهای مربوط به زیر آب رفتن است .این آموزش ها باید با رعایت اصول ایمنی و استاندارد بوده و توسط مربی غواصی به هنرجویان آموزش داده شود.همچنین در این مهارت ها به غواص مدیریت شرایط مختلف در زیر آب آموزش داده می شود.

غواصی را چگونه آغاز کنیم؟

بسیاری از ما به این فکر می کنیم که غواصی را چگونه آغاز کنیم؟ و با غواصی کردن به چه چیزهایی دست خواهیم یافت. غواصی ورزشی برای دوست داران طبیعت است که نیاز به تخصص ویژه و همچنین تجهیزات ایمنی دارد. این فعالیت منحصر بفرد فرصتی برای سفر به اعماق آب ها است. برخلاف سفرهای زمینی، ورود به دنیای زیر آب حتی پس از ده ها سال تجربه، هر بار تجربه و احساس جدیدی را خلق می کند

غواصی از جمله فعالیت هایی است که نمی توان بصورت خودسرانه به آن پرداخت؛ فراگیری این دانش مستلزم صرف وقت برای یافتن بهترین مربی و تهیه لوازم با کیفیت، برای بالا بردن سطح ایمنی است. پس بیایید قبل از صرف وقت، هزینه و مهمتر از همه برای افزایش ایمنی، همین ابتدا بهترین تصمیم را بگیریم.

اولین گام برای اینکه غواصی را چگونه آغاز کنیم؟

اولین گام برای شروع غواصی دل کندن از زمین است! و همزمان با این دل کندن، جستجو بر روی موتور جستجوگر Google را آغاز کنید. به هیچ وجه عجله نکرده و با دیدن چند سایت اول و شعار بهترین و برترین ثبت نام نکنید! پس از آن با صحبت تلفنی یا مراجعه حضوری به چند مرکز آموزش غواصی بهترین تصمیم را بگیرید. «« فراموش نکنید قیمت های بسیار پایین و یا بسیار زیاد تعیین کننده برای یک انتخاب مطمئن و ایمن نیستند»»

همچنین به شما توصیه می کنیم مطلب قیمت و کیفت در غواصی را مطالعه کنید 

ویژگی های یک مرکز آموزش غواصی

 یک مرکز آموزش غواصی

حضور مربی یا مربیان با صلاحیت و معتبر
فضای آموزشی مناسب برای برگزاری کلاس
ارائه مدارک معتبر بین المللی پس از پایان دوره
داشتن لوازم غواصی سالم و استاندارد
داشتن ابزار کمک آموزشی
فراهم نمودن استخر مناسب برای آموزش مهارت های اولیه غواصی

آموزش صحیح پایه غواصی است، و از ابزارهای قدرتمند و مدرن برای آموزش غواصی استفاده می کنیم . اما این آموزش بدون داشتن یک قلب خوب موفق نیست . مربیان غواصی قلب سیستم آموزشی هستند ، حتی با تمام نوآوری هایی که در تکنولوژی های آموزشی مانند افزایش هوش مصنوعی و سیستم های یادگیری آنلاین و پویا وجود دارد، معلمان انسانی هنوز هم بهترین آموزش ها را ارائه می کنند

نوآوری ها بسیار مهم هستند چون باعث می شوند آموزش را در پویایی و انعطاف پذیری در دنیای آنلاین امروز حفظ کند ، اما هنوز هم ما نیاز به آموزش عالی برای مربیان بزرگ داریم { یک معلم خوب توضیح خوبی ارائه می دهد ولی یک معلم بزرگ الهام بخش است }

مربیان غواصی الهام بخش دیگران برای یادگیری، غواصی و مراقبت از آنها هستند. آنها به غواصان انگیزه می دهند تا به چالش های جدید برسند ، ماجراجوی های زیر آب را داشته باشند، از محیط زیست آبی حفاظت کنند و آینده بزرگی را برای غواصی شکل دهند

ارسطو حدود 2300 سال پیش گفت "آموزش ذهن بدون آموزش قلب، هیچ آموزشی نیست" این مطلب هنوز هم تغییری نکرده است

مشخصات و ویژگی های یک مربی غواصی خوب

سلامت روحی و روانی
فیزیک بدنی مناسب
فیزیولوژی سالم
دانش تئوری غواصی مناسب
آشنایی با قوانین حقوقی مرتبط با غواصی و دریا
آشنایی با محیط زیست و موارد مربوط به غواصی
کمک های اولیه در دریا
دانش فنی تجهیزات غواصی
زبان انگلیسی
فن بیان خوب و قابلیت انتقال بالا
دروغگو و یا به اصطلاح خودمان خالی بند و بلوف زن نباشد

داشتن مدارک در حد دکترا در تخصص های دیگه تضمینی برای یک مربی خوب غواصی و با سواد نیست!

هرگز فریب داشتن گواهینامه غواصی به تنهایی را نخورید، این روزها دنیا پر شده از گواهینامه های قابل خرید! به هر حال وارد شدن به عرصه غواصی دقیقا مثل عبور از هفت خوان رستمه و انتخاب مربی اولین چالشه!

و اما اگر هدف شما در نهایت هم لذت بردن از دنیای زیر آب و هم کسب درآمده دو راه در پیش رو دارید. اولین راه شروع دوره غواصی ورزشی و در نهایت گرفتن گواهینامه مربیگری غواصی و ورود به دنیای آموزشه. دومین راه که بسیار سخته، ورود به دنیای غواصی تجاری یا همان غواصی صنعتی است.

غواصی صحیح و اصولی باعث چه تغییراتی در شما می شود ؟

باید اعتراف کرد ورود به دنیای زیر آب و غواصی اگر با فلسفه درستی صورت پذیرد، به زندگی زمینی معنای بیشتری داده و آن را متحول خواهد ساخت، ولی به شرطی که قوانین آن را رعایت نماییم. تجربیات بسیار ارزنده ای که در غواصی بدست می آوریم شامل:

دست یافتن به تعادل فکری
درک بیشتر مفهوم زندگی با مشاهده زندگی موجودات در طبیعت
حفظ محیط زیست
افزایش آمادگی جسمانی
افزایش اعتماد به نفس
افزایش مهارت برای انجام کارهای پیچیده
یافتن دوستان جدید با نگاهی مشترک به جهان پیرامون
آمادگی برای شرایط اضطراری و همچنین کمک به دیگران
و مهمترین چیز، دور شدن از دنیای ماشینی و یافتن لحظاتی ناب می باشد

آیا غواصی خطرناک است و امکان آسیب به ما در آن وجود دارد ؟

همانطور كه می دانيد در هر ورزشی امكان به وجود آمدن صدمات و بيماری وجود دارد و اين شامل ورزش غواصی نيز می گردد . انسان ها برای تنفس در زير آب ساخته نشده اند و اين بدان معنی است که هر زمان شخصی به زیر آب می رود به طور کامل زندگی او وابسته به وسایل و تجهيزات ، مهارت ها و آموزش فرا گرفته می باشد تا اطمینان حاصل شود که او با ايمنی و سلامت كامل به سطح آب باز گردد . این حقیقت ممكن است كمی ترسناک به نظر برسد در حالی كه بسياری از غواصان از اين موضوع نگران نيستند و بسياری از مردم را تشويق به فرا گرفتن علم و دانش غواصی می كنند .

غواصی چه زمانی خطرناک است ؟

شما آموزش كافی نديده باشيد
موارد و نكات ايمنی را رعايت نكنيد
از وسايل و تجهيزات مناسب استفاده نكنيد
اقدام به غواصی خارج از سطح مهارت و تجربه خود كنيد

اما پاسخ به اولين ، بزرگترين و ترسناكترين سوال برای شروع غواصی «« آيا غواصی خطرناك است و احتمال مرگ در آن وجود دارد ؟ »»

خطرات مرگ ناشی از غواصی در مقایسه با فعالیت های دیگر

غواصی اسكوبا 1 نفر در هر 211.864 نفر
مسابقه دو ماراتن 1 نفر در هر 126.626 نفر 
چتر بازی 1 نفر در هر 116.666 نفر
زايمان 1 نفر در هر 7.692 نفر
سوانح رانندگی 1 نفر در هر 5.555 نفر

پس نتيجه می گيريم غواصی نمودن بسيار ايمن تر از دويدن ، چتر بازی ، بچه دار شدن و رانندگی است

و فراموش نکنید مشکلاتی وجود دارند که غواصان با آموزش صحیح می توانند از آنها دوری کنند ، اگر يك غواص به صورت صحيح و اصولی آموزش ديده باشد و به موارد و نكات گفته شده احترام بگذارد هيچ اتفاقی براي او نخواهد افتاد ، همچنین غواصان به 3 شرط زیر نحوه برخورد با چالش ها را فرا می گیرند:

1- با تکرار موارد آموخته شده
2- ارتقا و به روز رسانی دانش
3- کسب مجموعه مهارت ها و حفظ اعتماد به نفس

دوره های غواصی

این دوره ها به چندین برنامه آموزشی کوتاه مدت تقسیم می شوند و در پایان هر دوره برای هنرجویان گواهینامه غواصی صادر می شود.
تعداد بسیاری سازمان های آموزش و صدور گواهینامه غواصی به صورت ملی و بین المللی وجود دارند که در لینک زیر به صفحه مربوطه ارجاع شده و می توانید در مورد آنها بیشتر بدانید
اطلاعات بیشتر در خصوص » سازمان های آموزش و صدور گواهینامه غواصی
جالب است بدانید گواهینامه غواصی معادل با کارت شناسایی و صلاحیت فرد برای غواصی است.
با مرگ دو دانشجو از انستیتو اقیانوس شناسی هنگام غواصی با تجهیزات در سال ۱۹۵۲ این مجموعه اقدام به صدور گواهینامه های غواصی نمود و این مدارک مورد توجه قرار گرفتند.
مقررات مربوط به آموزش غواصی و صدور گواهینامه توسط سازمان ISO یا سازمان بین المللی استاندارد سازی تنظیم و تدوین شده است.
سازمان ISO، موسسات غواصی را به رعایت استانداردهای بین المللی موظف می داند.

برای آموزش ابتدایی غواصی تفریحی در آبهای باز برای باید دارای شرایط زیر باشید

دارای سلامت جسمانی مورد تایید پزشک
آشنایی به فن شنا و نترسیدن از دریا

بسیاری از مربیان آموزشی و همچنین کلوپ های غواصی در نقاط محبوب برای غواصی از قبیل جزیره کیش ، جزیره قشم و چابهار آموزش ابتدایی غواصی ، دوره های آموزشی پیشرفته و تخصصی را به علاقه مندان ارایه می دهند.

یادگیری غواصی می تواند بخشی از سفر ما در تعطیلات باشد. آموزش برای سطوح بالاتر نیاز به صرف وقت بیشتر و صد البته هزینه بالاتری خواهد داشت. ارائه تجهیزات غواصی به افراد بدون گواهینامه بسیار خطرناک و می توانند باعث لغو مجوز فعالیت کلوپ و مربی غواصی گردد

پیش نیازهای غواصی

الزامات مورد نیاز برای طی دوره های غواصی بستگی به نوع دوره دارد، اما بصورت کلی شامل داشتن سلامت پزشکی برای غواصی است. داشتن تناسب و سلامت پزشکی غواص شرایط ایمن تری برای او در زیر آب فراهم می آورد. در غواصی ورزشی، سلامت پزشکی می تواند توسط خود فرد متقاضی و پر کردن چک لیست سلامتی تایید گردد. مصرف بعضی دارو ها و استفاده از مواد مخدر می توانند تاثیر نامطلوبی در غواصی داشته باشند.

پیش نیازهای غواصی بدلیل اینکه مهارت های غواصی عمدتا فیزیکی هستند، متغیرند. اما در غواصی حرفه ای و نیاز به محاسبات پیچیده، داشتن دانش تئوری، شانس غواص را برای برقراری ارتباط موثرتر با تیم غواصی افزایش می دهد. لازم به ذکر است زبان بین المللی در اغلب مناطقی که در آن عملیات غواصی صورت می پذیرد انگلیسی است.

سن مناسب برای غواصی

اغلب سازمان های آموزش دهنده غواصی  حداقل سنی برای غواصی دارند و بیشتر آنها کودکان را از غواصی اسکوبا منع می کنند.سازمان آموزش غواصی PADI دارای دوره های آموزش غواصی متفاوتی در سطح های مختلف از مبتدی تا حرفه ای است و هر کدام از دورهای آموزش غواصی شرایط مخصوص به خود را دارند.سازمان آموزش غواصی PADI دارای دوره های غواصی اسکوبا در استخر برای کودکات از سن ۸ سال را دارد. این سیستم همچنین به کودکان ۱۰ سال به بالا اجازه غواصی در آبهای باز را می دهد. البته محدودیت هایی در خصوص عمق و تعداد نفرات گروه برای این رده سنی وجود دارد.

سرفصل های آموزش غواصی ورزشی

بیشتر آموزش های مقدماتی غواصی در سیستم های آموزش غواصی مشابه هم هستند. هر چند در سازمان های آموزش دهنده غواصی روش های آموزشی و ارائه دانش تئوری با هم متفاوت است

دانش تئوری برای شروع دوره غواصی 

تاریخچه غواصی
غواصی نوین و امروزی
تجهیزات غواصی
فیزیک غواصی
جداول غواصی
علایم و سیگنال های غواصی
بیماری های غواصی
محیط زیست و غواصی

 مهارتهای پایه ای در استخر و دریا 

فین زدن و حرکت در آب
استفاده و اندازه کردن ماسک غواصی
اسنورکلینگ یا غواصی در سطح آب
غواصی با حبس نفس در عمق کم
ورود و خروج از آب

مهارتهای استاندارد در آب های محصور (استخر ، کنار ساحل )

مهارتهای استاندارد غواصی

آماده سازی لوازم غواصی اسکوبا
پوشیدن و تنظیم کردن لوازم غواصی
نحوه کار با BCD
تنفس با رگلاتور غواصی و پاکسازی و بازیافت
تنفس از اختاپوس
تخلیه آب ماسک
انجام اکولایز گوش ها
علامت دادن زیر آب
بررسی ایمنی همراهان
تنظیم شناوری در سطح آب
مهارت های کار با اسنورکل
شنا با تجیهزات غواصی در سطح و زیر آب
فرود به عمق و صعود به سطح آب
روش های ورود و خروج به آب
رفع گرفتگی عضلات پا
شناوری خنثی و هاورینگ
شبیه سازی صعود اضطراری
باز بسته کردن کمربند وزنه در سطح و زیر آب
باز و بسته کردن تجهیزات غواصی در سطح و زیر آب
حمل غواص
کنترل مقدار هوا
شرایط اضطراری

مهارتهای استاندارد در آب های آزاد (دریا)

 مهارتهای استاندارد در آب های آزاد

آماده سازی لوازم غواصی اسکوبا
پوشیدن و تنظیم کردن لوازم غواصی
نحوه کار با BCD
تنفس با رگلاتور غواصی و پاکسازی و بازیافت
تنفس از اختاپوس
تخلیه آب ماسک
انجام اکولایز گوش ها
علامت دادن زیر آب
بررسی ایمنی همراهان
تنظیم شناوری در سطح آب
مهارت های کار با اسنورکل
شنا با تجیهزات غواصی در سطح و زیر آب
فرود به عمق و صعود به سطح آب
روش های ورود و خروج به آب
رفع گرفتگی عضلات پا
شناوری خنثی و هاورینگ
شبیه سازی صعود اضطراری
باز بسته کردن کمربند وزنه در سطح و زیر آب
باز و بسته کردن تجهیزات غواصی در سطح و زیر آب
حمل غواص
کنترل مقدار هوا
شرایط اضطراری
برنامه ریزی غواصی
استفاده از جداول یا کامپیوتر غواصی
استفاده از خط مرجع برای فرود
استفاده از SMB
قطب نما خوانی در سطح اب
انجام ایستگاه ایمنی اقدامات احتیاطی
گزارش گیری و ثبت

 ارزیابی ریسک های غواصی

انتخاب محلی ایمن برای غواصی - انتخاب تجهیزات مناسب - اقدامات احتیاطی برای غواصی در شب و آبهای با جریان

مهارت های پیشرفته غواصی

مهارتهای پیشرفته غواصی

شناوری و استفاده از سیستم وزنه
مدیریت مشکلات
امداد رسانی و کمک های اولیه
جهت یابی
جستجو و بازیابی
برقرای ارتباط
غواصی در شب
غواصی در ارتفاعات

آموزش غواصی در ایران

آموزش غواصی را باید نزد مربی غواصی واجد شرایط که در ارتباط و زیر نظر یکی از سازمانهای آموزش دهنده غواصی معتبر است آموخت. آموزش غواصی پایه مستلزم یادگیری مهارت های لازم برای انجام ایمن فعالیت های غواصی در محیط زیر آب است .

آموزش غواصی صحیح و اصولی در ایران به دلایلی کمی سخت و پیچیده است چرا ؟ متاسفانه بدلیل مشکل اشتغال و همینطور کسب موقعیت اجتماعی کاذب، افرادی بدون صلاحیت وارد این رشته شده اند. این افراد بی سواد، اغلب هم خود و هم دیگران را دچار مشکل می کنند. بهتر است که بداینم چنین افرادی خودشان بی اطلاع تر از هر کس دیگری نسبت ناآگاهی و خساراتی که وارد می کنند هستند. نخست باید بدانیم هدف ما از یادگیری غواصی در ابتدا فقط به منظور لذت بردن و تفریح در دنیای زیر آب است