ایران مارینا مرکز غواصی بین المللی مارینا

درباره غواصی پدی PADI

انجمن مربیان حرفه ای غواصی (Professional Association of Diving Instructors) با مخفف PADI به فارسی پدی ، بزرگترین سازمان آموزش غواصی تفریحی در جهان است

انجمن مربیان حرفه ای غواصی در سال ۱۹۶۶ میلادی در ایلینوی آمریکا توسط دو مرد به نام های  رالف اریکسون و  جان کرونین و با هدف آموزش غواصی به روشی نوین و به دور از نظامی گری که در آن سالها رایج بود تأسیس گردید.

جان کرونین یک فروشنده تجهیزات غواصی برای غواصان ایالات متحده و رالف اریکسون یک مربی شنا بود . آن‌ها احساس می‌کردند که سازمان های صدور گواهینامه غواصی که در آن زمان وجود داشت غیرحرفه‌ای هستند و از هنر و فناوری در آموزش استفاده نمی کنند و غواصی را بی ارزش و ورود مردم به این ورزش را دشوار کرده اند. جان و رالف با شیوه‌ و روش های آشنا بودند که می‌توانستند این کار را برای مردم آسان‌تر نمایند

سال ۱۹۶۶ آغاز  

در سال ۱۹۶۶ ، جان یک بطری نوشیدنی با برچسب سیاه و ۳۰ دلار پول با خود به آپارتمان رالف در ایلینوی برد. آن‌ها تصمیم گرفتند که اکنون زمان تأسیس یک سازمان آموزش غواصی است. جان اصرار داشت که عبارت "حرفه‌ای" در نام شرکت باشد و رالف موسسه‌ای متشکل از مربیان غواصی را نیاز داشت. بعد از خوردن چندین لیوان نوشیدنی انجمن مربیان حرفه‌ای غواصی خلق شد 

اولین جلسات راه اندازی در چندین رستوران در مورتون بیشه و نایلز، ایلینوی انجام شدند. در ظرف چند ماه، جان بخشی از زیرزمین خانه خود را در خیابان اصلی نایلز به اتمام رساند تا به ‌عنوان ستاد اصلی پدی باشد.نهایتاً وی خانه همسایه خود را نیز کرایه کرد. پسر وی برایان پاکت‌ها را تهیه و تمبر می زد . هدف آن‌ها دادن فرصت بیشتر به مردم برای لذت بردن از جهان زیرآب توسط مربیان معتبر غواصی و تربیت غواصانی با اعتمادبه نفس و شایسته بود.

سال ۱۹۶۶ لوگوی آتش  

زمانی که آن‌ها برای طراحی آرم مشغول صحبت بودند، جان گفت که او چیزی شبیه شکل جغرافیای ملی را می خواهد. سال بعد در یک مصاحبه رالف گفت که این ایده شیوه نگرش به عملیات دو مرد کوچک را تغییر داد. در آن لحظه او یک چشم بزرگ برای پدی طراحی کرد . یک غواص با یک مشعل در جهان ، رالف مسئول کنار هم قرار دادن پدی برای اولین بار در آرم بود. این آرم بعدها به عنوان آرم پدی شناخته شد.

سال ۱۹۶۷ رویکرد جدید آموزش  

در سال های اولیه پدی به آرامی رشد کرد. در سال ۱۹۶۷ آنها پدی را معرفی کردند با اولین دوره غواصی و دوره غواصی پیشرفته و یک دوره تخصصی غواصی ، تا اواخر دهه ۱۹۶۰ این موسسه فقط ۴۰۰ عضو داشت اما هنوز یک نهاد مبارز بود .

آموزش گسترده غواصان همیشه یکی از رویاهای اریکسون برای صنعت غواصی بوده است. اریکسون  از خیلی قبل معتقد بود که تمرکز بر ادامه تحصیل به غواصان این امکان را می‌دهد تا از این دنیای زیر آب لذت ببرند. در پایان دهه ۱۹۶۰ ، او دوره‌هایی را از Skin Diver تا Master Instructor را برای پدی طراحی کرد.

سال ۱۹۶۷ مجله زیر آب  

در سال ۱۹۶۷ The Undersea Journal ایجاد شد و اولین مجله تجاری غواصی را برای مربیان غواصی منتشر کرد. بسیاری از شماره های اولیه به طور کامل توسط اریکسون نوشته شده است و برای چند شماره آینده مجله مربیان PADI و افراد دیگری در صنعت غواصی به نویسندگان آن اضافه شدند

سال ۱۹۶۸ گواهینامه عکس دار  

کرونین به نمایشگاه بزرگ محصولات انجمن ملی ورزشی در شهر نیویورک رفت. در حالی که او در آنجا بود که با پل زیملش که بعدها سردبیر مجله Skin Diver شد، ملاقات کرد. پل پیشنهاد کرد که پدی عکس فرد غواص را در کارت گواهینامه قرار دهد . در سال ۱۹۶۸ ، پدی اولین کارت گواهینامه شناسایی را بهمراه عکس غواص ارائه می کند. این یک حرکت استراتژیک بود که کمک به رسمیت شناختن پدی  در جهان بود.جان کرونین به سمت مدیر فروش U.S. Divers انتخاب شد و خانواده خود را به هانتینگتون بیچ، کالیفرنیا منتقل کرد. در سال ۱۹۷۰ ، دفتر پدی به کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا نقل مکان کرد.

سال ۱۹۷۳ دوره غواص با تجربه

در سال۱۹۷۳ PADI رتبه Master Scuba Diver را معرفی کرد که اولین رتبه غیر آموزشی در صنعت غواصی بود. این گواهی نامه به غواصان پیشرفته که شش دوره تخصصی را تکمیل کرده بودند اعطا می شد. در آن زمان تخصص های زیادی برای انتخاب وجود نداشت، اما آنها شامل مواردی بودند که هنوز هم محبوب هستند مانند عکاسی زیر آب، غواصی در غار، غواصی در یخ، غواص در مغروق ، غواص جستجو و بازیابی، غواص عمیق، غواص تحقیقاتی، و متخصص تجهیزات

سال ۱۹۷۸ دوره غواصی PADI و آموزش مدرن  

در حالی که امروزه استاندارد به نظر می رسد، برنامه غواصی مدولار زمانی که PADI آن را در سال ۱۹۷۸ راه اندازی کرد انقلابی بود. دوره جدید بر مهارت‌های عملی متمرکز بود و از تمرکز صنعت غواصی بر دانش تئوری بیش از حد و استانداردهای نظامی مانند جدا شد. با معرفی دوره جدید PADI، غواصی شاهد افزایش فوری و پیوسته تعداد غواصان بود، و میزان مرگ و میر غواصان کاهش یافت. یادگیری غواصی سرگرم کننده تر، کارآمدتر و موثرتر از همیشه بود.

سال ۱۹۷۹ دفتر PADI ژاپن تأسیس شد  

اولین دفتر منطقه ای PADI در خارج از آمریکا در سال ۱۹۷۹ در توکیو، ژاپن تاسیس شد. این از PADI Sensui Shido Kyokai (شورای آموزش غواصی) که برای کمک به ترجمه مطالب و بهبود ارتباطات بین زبان ها ایجاد شد. با گسترش خانواده PADI در سطح بین المللی، دفتر ژاپن اولین مورد از بسیاری از پیشرفت های جهانی  بود

سال ۱۹۷۹ گواهینامه های PADI سر به فلک کشید   

نرخ صدور گواهینامه در سراسر دهه ۷۰ ، عمدتاً به لطف سیستم آموزش غواصی PADI و با پیشرفت در گزینه ها و طراحی تجهیزات غواصی افزایش یافت. در پایان این دهه PADI  از صدور ۲۵ هزار گواهینامه غواصی در سال به بیش از صد هزار گواهینامه غواصی در سال ۱۹۷۹ رسیده بود.  

سال ۱۹۸۱ غواصی در استخر  

در سال ۱۹۸۱ ، PADI به اولین برنامه غواصی تبدیل شد که غواصان جدید در اولین غواصی خود در استخر از تجهیزات غواصی استفاده کردند. در آن زمان شروع غواصی با استخر عجیب تلقی می شد. اکنون به یک استاندارد غواصی تبدیل شده است و رویکرد "Dive Today" به اثبات خود ادامه داده است.

سال ۱۹۸۴  آموزش غواصی نجات

در سال ۱۹۸۴ ، دوره PADI Rescue Diver و PADI Rescue Diver Manual آموزش غواصی نجات با طراحی آموزشی را به دوره های اصلی غواصی وارد کردند. پیش از این، صنعت غواصی آن را به عنوان یک تخصص در نظر می گرفت یا آن را در آموزش های سطح پایین تر قرار می داد و تمرکز روی آن را کم می کرد. با وارد کردن آن به جریان اصلی، غواصی نجات توانست توجهی را که سزاوار آن بود به خود جلب کند.

سال ۱۹۸۸ دایره المعارف غواصی تفریحی

با مشاهده شکاف در منابع دانش موجود برای غواصان تفریحی مشتاق در سال ۱۹۸۸، PADI دایره المعارف غواصی تفریحی را منتشر کرد. این اولین منبع اطلاعاتی جامعی بود که به طور خاص با هدف غواصی تفریحی، با بخش هایی در مورد فیزیک غواصی، فیزیولوژی، محیط زیست، تجهیزات و فعالیت های خاص انجام شد. امروز دایره المعارف در چاپ سوم خود است.

سال ۱۹۸۸ برنامه ریز غواصی تفریحی

در سال ۱۹۸۷ ، PADI بودجه توسعه یک مدل رفع فشار جدید را برای غواصی بدون توقف فشار داد. نتیجه برنامه ریز غواصی تفریحی (RDP) بود که توسط PADI در سال ۱۹۸۸ به عنوان جدول معرفی شد. اینها اولین جداول غواصی بودند که به طور خاص برای غواصی تفریحی بدون ایستگاه برداشت فشار ایجاد شدند. امروزه نسخه های الکترونیکی RDP در دسترس و محبوب باقی مانده اند.

سال ۱۹۸۹ - Project AWARE

در پایان دهه، PADI ابتکار Project AWARE (آگاهی، مسئولیت و آموزش جهان آبزی) را برای افزایش آگاهی زیست محیطی از طریق آموزش غواصان تأسیس کرد. Project AWARE در طول دو دهه گذشته رشد کرده است و به بنیاد Project AWARE امروزی تبدیل شده است. PADI و بنیاد Project AWARE با هم غواصان را به عنوان یک جنبش جهانی که برای محافظت از اقیانوس‌های ما تلاش می‌کنند، متحد می‌کنند.

سال ۱۹۹۱ پشتیبانی ویدیویی برای دوره‌های PADI

ویدیوهای آموزشی که امکان دوره مطالعه مستقل را فراهم می‌کرد در سال ۱۹۹۱ منتشر شد و با فیلم PADI Open Water Diver در VHS شروع شد. با این کار، PADI به اولین سازمان آموزشی با طیف کاملی از فیلم های آموزشی غواص تبدیل شد. تا سال 1999، تمام برنامه‌های اصلی در قالب DVD بودند و ویدیوهای قدیمی‌تر در حال دریافت نسخه دوم بودند. پشتیبانی ویدیویی یکی از نقاط قوت اصلی PADI است و بخش اصلی آموزش غواصی است.

سال ۱۹۹۲ رشد مستمر

رشد انفجاری PADI از دهه ۷۰ هنوز قدرت خود را از دست نداده بود. در سال ۱۹۹۲ ، PADI اولین سازمان غواصی بود که بیش از ۵۰۰ هزار گواهینامه را در یک سال صادر کرد. دو سال بعد، PADI موفق شد ۵ میلیون گواهینامه غواصی صادر کند. این رشد با نقش PADI در تحقیقات غواصی همراه است. موفقیت PADI توانایی آن را برای مشارکت در مطالعات غواصی افزایش داد و نقش رهبری آن در تحقیقات باعث افزایش محبوبیت آن در بین غواصان شد.

سال ۱۹۹۵ - PADI CD-ROM

در اواسط دهه ۹۰، PADI نرم افزار تعاملی را به عنوان بخشی از سیستم خود راه اندازی کرد. بنیانگذار جان کرونین اظهار داشت که امیدوار است از طریق قراردادی برای قرار دادن PADI در ویندوز ۹۵ به ۳۰ میلیون رایانه برسد. برای تبلیغ راه اندازی CD-ROM، کرونین با مجله aquaCORPs مصاحبه کرد و حتی روی جلد ظاهر شد.

آموزش مبتنی بر کامپیوتر در حال حاضر رایج است، اما بیست سال پیش PADI بود که راه را هموار کرد. و در حالی که ابتکار ویندوز ۹۵ فقط تا حدی موفق بود، تمرکز بر برنامه نویسی کامپیوتر مسیر را به سمت آموزش الکترونیکی امروزی آغاز کرد.

سال ۱۹۹۵ کمک های غواصی با هوای غنی شده PADI

PADI به کمک های خود در تحقیقات غواصی با تاکید بر هوای غنی شده تفریحی ادامه داد. در سال ۱۹۹۵ ، PADI دوره غواصی با هوای غنی شده خود را منتشر کرد و EANx تفریحی را به عنوان یک صنعت اصلی تقویت کرد. دوره PADI Enriched Air Diver نیز به صنعت غواصی تکنیکال که به کندی رشد می کند کمک کرد. PADI همچنین در سال ۱۹۹۲ به کارگاه غواصی با هوای غنی شده کمک کرد و با انجمن پزشکی Hyperbaric زیر آب برای کمک به تحقیقات و افزایش ایمنی غواصان همکاری نزدیک داشت. امروزه غواصی با هوای غنی شده به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و به محبوب ترین تخصص PADI تبدیل شده است.

سال ۱۹۹۷ صخره های مصنوعی

در طول دهه ۹۰ ، شعبه کانادایی PADI برای کمک به توسعه صخره های مصنوعی در سراسر کشور کار می کرد. از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ ، PADI کانادا به شدت در این تلاش‌ها شرکت داشت و هنوز فرصت‌هایی را برای کار با پروژه‌های صخره‌های مصنوعی در اختیار دارد. اخیراً، PADI در کنار انجمن صخره های مصنوعی بریتیش کلمبیا برای غرق کردن HMCS Annapolis در ۴ آوریل ۲۰۱۵ کار کرد.

سال ۲۰۰۰ غواصی تکنیکیال

غواصی فنی PADI TecRec در اواخر دهه ۹۰  توجه بیشتری را به خود جلب کرد. غواصی تکنیکال با استفاده از تجهیزات و روش های تخصصی، غواصان را فراتر از محدودیت های غواصی تفریحی می برد. بسیاری از غواصان آماده بودند تا محدودیت های غواصی را پشت سر بگذارند و مکان هایی را که هیچ کس دیگری نرفته بود کشف کنند. PADI در ادامه تحقیقات و بحث های خود در دهه قبل، اولین برنامه های آموزشی غواصان تکنیکال را بر اساس اصول آموزشی مستحکم راه اندازی کرد. Tec Deep Diver، Tec Trimix Diver و Gas Blender اولین سه برنامه آموزشی PADI TecRec شدند. غواصی تکنیکال از آنجا به رشد خود ادامه داده است و PADI از نزدیک درگیر آن بوده است. اکنون ۱۸ کلاس از طریق PADI TecRec در دسترس است .

سال۲۰۰۱ شروع PADI Seal Team 

در سال ۲۰۰۱ ، PADI برنامه های خود را گسترش داد تا بچه ها بتوانند طعم غواصی را بچشند. پس از تحقیق و توسعه گسترده در مورد کودکان و غواصی، تیم PADI Seal با هدف کسب تجربه کودکان هشت تا ده ساله با غواصی منتشر شد. علاوه بر یادگیری اصول اولیه، AquaMission های تخصصی مانند غواصی در کشتی، آگاهی از محیط زیست و موارد دیگر نیز وجود دارد. در کنار این برنامه، PADI همچنین ابزارهایی را برای آسان‌تر و ایمن‌تر کردن آموزش کودکان منتشر کرد، از جمله کودکان و غواصی و راهنمای منابع برای مربیان و والدین. با این مراحل، PADI امکان پیوند خانواده های بیشتری را از طریق این تجربه منحصر به فرد و هیجان انگیز فراهم کرد. خانواده‌هایی که عاشق غواصی با هم هستند و PADI حتی چندین غواص جوان استاد مانند شارلوت برنز  ۱۳ ساله دارد .

سال ۲۰۰۵ راه اندازی eRDP

اولین به روز رسانی عمده Recreational Dive Planner از زمان معرفی آن در سال ۲۰۰۵ ارائه شد. RDP الکترونیکی سه سال بعد، eRDPml چند سطحی منتشر شد که قابلیت چند سطحی The Wheel را به یک قالب الکترونیکی تبدیل کرد. حتی با ظهور رایانه های غواصی ، این برنامه ریز غواصی برای غواصان برای آموزش و فراتر از آن محبوبیت خود را حفظ کرده است.

سال ۲۰۰۷ آموزش الکترونیکی  

با پیشرفت فناوری، یادگیری دیجیتال بیشتر و بیشتر محبوب شد. از جایی که نسخه CD-ROM دهه ۹۰متوقف شد، PADI دوره Open Water Diver Online را ایجاد کرد. این اولین دوره آموزش الکترونیکی و اولین نسخه کتاب الکترونیکی کتابچه راهنمای PADI Open Water بود. غواصان اکنون می توانند کار بر روی گواهینامه خود را در هر مکان، هر زمان و با سرعت خود شروع کنند. آموزش الکترونیکی بسیار محبوب شده است و غواصان بیشتری آن را به کلاس های معمولی انتخاب می کنند. غواصان اکنون می توانند بسیاری از برنامه های PADI را به صورت آنلاین، از غواص در آب های آزاد گرفته تا دوره توسعه مربی، شرکت کنند.

سال ۲۰۱۱- Rebreather و Sidemount

با محبوبیت غواصی تکنیکال حتی غواصان بیشتری می خواستند فرصت های غواصی خود را با استفاده از فناوری های نوظهور گسترش دهند. برای پر کردن شکاف بین غواصی تفریحی و تکنیکال، PADI هر دو نسخه Tec و Rec دوره های آموزشی Rebreather و Sidemount را توسعه داد. قبل از سال ۲۰۱۱، آموزش تنفس مجدد عمدتاً مبتنی بر فناوری بود، اما غواصان تفریحی اکنون می‌توانستند از تنفس‌دهنده‌های جدید و بسیار خودکار استفاده کنند، که پیش از این، یک منطقه خاص از غواصی را به صنعت اصلی ارائه می‌داد. بسیاری از غواصان و عکاسان زیر آب، تنفس مجدد را برای زمان طولانی‌تر خود، عدم وجود حباب و سکوت ترجیح می‌دهند. غواصی تک به طور مشابه سایر مناطق تفریحی مانند کوه کناری را تحت تاثیر قرار داد که از غار و ریشه های غواصی فنی به حوزه تفریحی با مزایای راحتی، راحتی و انعطاف پذیری سفر کرد.

سال ۲۰۱۲- ScubaEarth 

در سال ۲۰۱۲، PADI خدمات آنلاین خود را با راه اندازی ScubaEarth ، یک جامعه یک مرحله ای برای غواصان را گسترش داد. کاربران می توانند درباره غواصی تحقیق، برنامه ریزی و ثبت نام کنند، با فروشگاه های غواصی و سایر غواصان ارتباط برقرار کنند، عکس ها را به اشتراک بگذارند و موارد دیگر. از طریق ScubaEarth، جامعه غواصی جهانی می‌توانند گرد هم آیند تا تجربیات و ایده‌های گذشته را برای غواصی‌های آینده به اشتراک بگذارند. غواصان می توانند با دوستان خود در سراسر جهان در تماس باشند و سایت های غواصی محلی را جستجو کنند تا آنها را با مقاصد مورد علاقه خود درگیر نگه دارند. در حال حاضر، بیش از ۳۶۰ هزار عضو در ScubaEarth وجود دارد.

سال ۲۰۱۳- Open Water Diver Touch

آموزش الکترونیکی با PADI Open Water Diver Touch، اولین دوره آموزشی جامع و تعاملی مبتنی بر Touch بود راه اندازی شد. با لمس، غواصان مستقیماً از دستگاه های تلفن همراه iOS/Android خود به آخرین کتابچه راهنمای غواص در آب، ویدیوها، انیمیشن ها، آزمون ها و پیوندهای آنلاین دسترسی دارند. در حال حاضر دوره های زیادی بر روی این برنامه قرار دارند

سال ۲۰۱۵ روز غواصی زنان

اولین روز غواصی زنان PADI  در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۵ برگزار شد. روز غواصی زنان با هدف جذب هرچه بیشتر زنان در هر سطح در همان روز ایجاد شد. قبلاً غواصان منحصراً مردان بودند، اما اکنون زنان حدود یک سوم غواصان گواهی شده را تشکیل می دهند . با روز غواصی زنان، PADI امیدوار است زنان بیشتری را به غواصی تشویق کند و این تعداد را در حال رشد نگه دارد. مراسم افتتاحیه جشن هایی را در 65 کشور و هر هفت قاره برگزار کرد که بیش از ۶ هزار غواص در آن حضور داشتند. دومین سال غواصی زنان PADI در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ برگزار شد . و همچنین در هر سال ادامه دارد

پدی در سرتاسر جهان سخت کار می کند تا به عنوان بهترین مشارکت کننده با اعضای خود عمل نماید و تیم اجرایی پدی در سراسر جهان به رهبری Dr. Drew Richardson اطمینان می دهد که این وعده های زیر را به انجام برساند.

۱- تربیت و حفظ غواصان سالم و مسئول

۲- تربیت و حفظ اعضای حرفه ای با کیفیت

۳- رفاه مالی 

۴- تطابق در پیام، محصولات، سیستم ها و روش ها در سراسر جهان

ماموریت پدی

شعار پدی این است : راهی که به جهان غواصی را می آموزد The Way the World Learns to Dive
هدف : توسعه برنامه هایی است که دارای منافع عمومی در بخش غواصی تفریحی در سرتاسر جهان می باشد.
چشم انداز : تمایل دارد به عنوان سردم دار جهانی در توسعه آموزشی افراد حرفه ای غواصی و مشتاقان غواصی به شمار آید.
ماموریت : ما قصد داریم غواصی را به جهان تدریس کنیم.
کارها، اهداف و مقاصد : تلاش می کند تا به عنوان موفق ترین سازمان در بخش غواصی تفریحی و زیر آب رفتن مطرح باشد. پدی  متعهد به تولید و خدمات دهی عالی، رشد و امنیت حرفه ای اعضا و کارمندان پدی ، رقابت سالم و مشارکت در صنعت غواصی و فراهم آوردن آموزش و فرصتی برای همه کسانی است که در صدد بهره گیری و اکتشاف سالم و حفاظت از اقیانوس هاف دریاچه ها و آب های زیر زمینی سیاره ما هستند.

اعضای پدی  از جمله مراکز غواصی تفریحی ، امکانات آموزشی ، مربیان و دایومسترهای آن بیشتر غواصان تفریحی جهان را آموزش می دهند.

دفاتر منطقه ای PADI

 پدی دارای ۴۰۰ کارمند و دارای دفاتر خدمات به شرح زیر است :

دفتر مرکزی پدی در رانچو سانتا مارگاریتا, کالیفرنیا, ایالات متحده آمریکا واقع شده است.

دفاتر منطقه ای آمریکا ( آفیس آمریکا و آمریکای لاتین در کالیفرنیا - آفیس مستقل کانادا در ونکور)

دفاتر آسیا ( آفیس آسیا در سیدنی استرالیا - آفیس مستقل چین در پکن و شنژن - آفیس مستقل ژاپن در توکیو )

دفتر اروپا ، آفریقا و خاورمیانه ( آفیس مرکزی واقع در بریستول انگلستان )

 

موسسه پدی با الهام گرفتن از روش تدریس نوین و سیستم آموزشی آمریکا و با همکاری با بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان و نیز استفاده از روشهای میهمان نوازی هتلها جهت سرویس دهی به گردشگران، موفق به طراحی روشی جدید در آموزش غواصی گردید که نتایج آن گسترش روزافزون این تفریح سالم در بین جوامع و ملل مدرن و پیشرفته جهان گردیده است.

امروزه  موسسه پدی  با دارا بودن ۶۶۰۰ مرکز غواصی در سراسر جهان حضور گسترده ای دارد و غواصان آموزش دیده توسط پدی در ۲۰۰ کشور جهان حضور دارند همچنین مربیان و اعضای حرفه ای پدی که بیش از ۱۲۸ هزار نفر می باشند در 186 کشور دنیا به فعالیت مشغول هستند و نقش وسیعی را در صنعت توریست جهانی با ارائه فعالیتهای غواصی ایمن و کارآمد در سراسر جهان ایفا می کند و استاندارد جدیدی را در امر اکو گردشگری که در راس آن شعار ایمنی قرار دارد و مورد استقبال تعداد بیشماری از ساکنین این کره خاکی قرارگرفته است را ارائه می نماید.

امروزه پدی  سالانه بیش از یک میلیون گواهی نامه غواصی صادر می نماید .در طول سالهای بسیار زیاد فعالیت ، از زمان شکل گیری تا تبدیل شدن به یک سازمان برجسته ارائه دهنده آموزش غواصی، سرشماری ها نشان میدهد که  بیش از 29 میلیون گواهینامه غواصی صادر کرده است و حدود ۷۰% از غواصان در ایالات متحده و حدود ۵۵% از غواصان در سراسر جهان توسط پدی آموزش دیده اند 

سیستم آموزشی پدی  بر مبنای یک نظریه واحد و عملی و نظام آموزشی غربی بنا شده است. در این سیستم نخست اطلاعات نظری از طریق مطالعه مستقل کتابها و تماشای فیلم و دیگر رسانه های گوناگون مانند آموزشهای آنلاین به هنرجو منتقل می گردد. سپس توضیح های مربی که در عین حال بسیار ساده و کارآمد است بر آموخته ها تاکید ورزیده و همچنین در پایان هر بخش از کتاب با پاسخگویی به آزمونها، دانش نظری خود را سنجیده و بر درک تمامی مفاهیم در برنامه آموزشی تاکید می گردد.

پس از آن مهارت های عملی توسط مربی به صورت شفاهی توضیح داده شده و در استخر به معرض نمایش گذارده می شود.این مهارت ها در یک رویکرد یکپارچه در تمامی دوره های پدی در سراسر جهان و بر اساس استانداردهای آموزشی بوده و پس از تسلط کامل بر مهارتها، دانش آموز جهت ورود به آبهای آزاد(دریا) آماده می گردد . پس از اتمام هر دوره گواهینامه ای برای هنرجو صادر می شود. دوره های پدی بر مبنای عملکرد غواص بوده و تاکید بر سطح دانش علمی ، عملی ، ایمنی ، و مهارت های حرکتی آنان است.

در دوره های حرفه ای که شامل مطالعات مستقل بسیاری است تمامی مبانی فیزیولوژی ، فیزیک ، و رابطه بین آنها و بدن غواصی به طور مفصل مورد مطالعه قرار می گیرد. ورود به چنین دوره هایی که دارای سطح بالایی از علوم و فنون غواصی است نیازمند تکمیل تمامی دوره های آغازین می باشد. تمامی دوره های آموزشی پدی بر مبنای استانداردهای بین المللی و شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی است.

برای آشنایی بیشتر با دوره های پدی روی لینک روبرو کلیک کنید »» دوره های آموزشی پدی 

padi ، پدی

امروزه پدی نهادی راهبردی در آموزش غواصی جهان برشمرده می شود. اين نهاد عضو دائم شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی، فدراسیون زیرآبی اروپا و با نزدیک به ۶۰ سال تجربه و دارا بودن بيشترين مراكز غواصی در سراسر جهان و وسايل کمک آموزشی بسيار متعدد خدماتی را فراهم آورده است تا شما بتوانيد به آسانی در هر كجای اين كره خاكی غواصی را آموخته و به غواصی بپردازيد.

وب سایت پدی ماهانه بیش از یک میلیون بازدید کننده دارد که نیمی از آنها بازدید کننده جدید هستند . همچنین در شبکه های اجتماعی پدی بیش از ۴ میلیون دنبال کننده دارد به عبارتی از هر ۱۰ غواص در شبکه های اجتماعی  ۹ نفر پدی را دنبال می کنند . همچنین بخشی از استراژی پدی رشد و گسترش کل صنعت غواصی در جهان است نه فقط رشد پدی و از طریق تمام کانال های خود و اعضای خود این کار ار انجام می دهد و به همین علت ۸۷% موارد آگهی های رسانه های جهان توسط پدی جذب می شود . 

بر همین اساس افراد جدیدی که می خواهند غواصی را آغاز کرده و در دوره های آموزش غواصی مبتدی ثبت نام می کنند ، حدود ۸۳%  آنها نام و برند تجاری پدی را شنیده بودند 

شرکتهای وابسته به پدی

بنیاد پروژه آگاهی Project AWARE Foundation

جنبشی جهانی برای غواصان در حفاظت از سیاره اقیانوسی است.این جنبش با تمرکز بر مسائل مهمی در ارتباط با حفاظت از کوسه های در خطر و زباله های دریایی، پروژه ای آگاهی دهنده و توانمند برای هزاران تن از غواصان جهان در بیش از ۱۸۶ کشور بوده تا با همکاری یکدیگر برای تحقق سیاره اقیانوسهای تمیز، سالم و زیبا بکوشند.بنیاد پروژه آگاهی سازمانی ثبت شده و غیر انتفاعی است.

 

اولین واکنش های اضطراری Emergency First Response

به عنوان یکی از مهمترین ارائه کنندگان بین المللی احیای قلبی ریوی CPR و شرکت های آموزش دهنده کمک های اولیه عضو کمیته رابط بین المللی احیا ILCOR اعتماد به نفس دهنده ای برای پاسخگوئی فوری به فوریت های پزشکی، نه فقط در غواصی، بلکه در زندگی روزمره افراد در کنار خانواده، دوستان، همسایگان و همکاران می باشد.

 

انتشارات جریان Current Publishing Corporation

انتشارات جریان شرکتی وابسته به پدی است انتشارات جریان وظیفه توسعه و انتشار علوم دریایی و مواد آموزشی را برای دانش آموزان و معلمان ایالات متحده بر عهده دارد و برای گسترش این برنامه درسی از مهد کودک ها و دبستانها آغاز به کار کرده است.  

 

علوم و فن آوری غواصی DSAT

پژوهش و بررسی در زمینه های زیر سطحی و تهیه و توسعه جدولهای غواصی تفریحی برنامه ریز غواصی تفریحی

 

   شریکهای تجاری پدی 

نشنال جئوگرافیک National Geographic

همکاری نشنال جئوگرافیک با پدی  که در مقام رهبری جهان در ارائه دوره های آموزشی غواصی است، به طور مشترک به ایجاد برنامه آموزشی غواص نشنال جئوگرافیک منجر گردیده است. هدف مشترک هر دو سازمان، تشویق به حفاظت از منافع عمومی در جهان غواصی تفریحی برای کمک به درک بهتری از میراث فرهنگی زیر آب است.

 

 آموختن غواصی و انجام غوصهای تفريحی با مربيان پدی در مراكز غواصی آن ميتواند در شكوفایی استعدادهای آموزشی ، علمی، عملی ، تجربی و نيز کمک به احيای محيط زيست دريایی کمک كند . اين مهم در چهار كلمه زیر خلاصه می شود 

آموزش Education  | تجربه Experience   |  تجهیزات Equipment   | محيط زيست Environment 

که توسط مربيان پدی در قالب دوره های آموزش غواصی پدی  به علاقه مندان ارائه می گردد

 

Education تعليم | وجود دوره های متعدد آموزش غواصی پدی راهگشای شما به دنيای زيبای اقيانوس ها است. اين دوره ها به گونه ای طراحی گرديده اند كه كليه گروه های سنی ميتوانند در آن شركت و غواصی را در شرايط مختلفی بياموزند.

Experience تجريه | با شركت در تورهای عواصی تفريحی كه توسط مراكز غواصی پدی در سراسر جهان ارائه مي گردند شما می توانيد به كشف دنيای ناشناخته اعماق پرداخته ، تجربيات عملی فراوانی كسب و با دوستان جديدی آشنا شويد.

Equipment تجهيزات | مراكز غواصی پدی و نيز فروشگاههای تجهيزات غواصی آن ارائه كننده طيف بسيار گسترده ای از تجهيزات مورد نياز شما جهت كشف شگفتيهای خلقت در اعماق اقيانوس ها می باشند.

Environment محيط زيست | پروژه هایی نظير Project AWARE و مشاركتهای پدی با ديگر سازمانها و نهادهای مرتبط مانند National Geographic ,UNEP, Reef Check كمك بسزائی در راستای كند نمودن روند تخريب مرجانها و زيستگاههای دريایی سراسر جهان ، محيطی كه همه ما آن را دوست داريم و به آن عشق ميورزيم نموده است. شما نيز می توانيد با شركت در دوره های آموزش غواصی پدی  ما را در اين زمينه ياری دهيد.

خوشبختانه با وجود مربيان مجرب که دوره‌های آموزشی را با موفقيت سپری نموده‌اند و اينک مسئوليت آموزش اين فنون را طبق استانداردها و نکات ايمنی جهانی آن انجمن بر عهده دارند شما نيز میتوانيد با استفاده از تجارب و رهنمودهايشان و شرکت در دوره‌های مختلف آموزشی حياتی نو و بديع را همراه با خاطراتی سراسر شيرين از اين پس داشته باشيد.

ورودتان را به دنيای پاک و اسرارآميز درياها خوش آمد میگوييم

آیا می دانید مزایای سیستم آموزشی پدی بر دیگر سیستم های آموزشی چیست؟

 

  

 شناخته شده ترین گواهینامه بین المللی غواصی در جهان

كلیه دانش آموختگان و غواصان پدی دارای شناخته شده ترین گواهینامه بین المللی غواصی از معتبر ترین و گسترده ترین موسسه آموزش غواصی جهان میگردند. گواهینامه های صادره از این موسسه فارغ از آنكه هنر آموزان در كجا و توسط كدام مربی آموزش دیده است در سراسر جهان معتبر و مورد تایید همگان می باشند. وجود شبكه گسترده پدی به وسعت جهانی در سراسر جهان در بیش از ۲۰۰ کشور  دنیا مزید بر این علت است.

 

تنوع بسیار وسیع وسایل كمك آموزشی

تنوع بسیار وسیع وسایل كمك آموزشی اعم از کتاب ، مجله ، فیلم ، بروشور ، جداول و ... كه به ۲۹ زبان پر کاربرد دنیا موجود می باشد نیز از مزایای بزرگ این سیستم آموزشی است. همچنین شما به آسانی می توانید مربی خود را از میان مربیان مجربی كه با زبانهای گوناگونی آشنا می باشند پیدا کنید. 

 

آموزش بدون محدودیت زمانی با در نظر گرفتن تبحر هنر آموز

دوره های آموزشی پدی به گونه ایست كه مهارتهای ارائه شده در دوره ها بدون در نظر گرفتن زمان محدود و صرفاً بر مبنای فرا گیری و اجرای صحیح آنها توسط هنرآموز ارائه شده اند. این بدان معناست كه شما در دوره آموزشی خود مجبور به آموختن مهارتها در زمانی محدود نبوده و میتوانید با آرامش كامل  مهارت ها را به درستی در زمانی مقتضی آموخته و در آن تبحر كافی بیابید.مربیان پدی در خدمت شما بوده تا با استفاده از شیوه های آموزشی و استانداردها در فضائی مفرح و لذت بخش از یادگیری شما در انجام مهارتها اطمینان حاصل کنند

 

گسترده ترین مجموعه آموزشهای تخصصی

لذت غواصی شما با شركت در دوره های تخصصی و کسب تجربه بیشتر باعث اعتماد به نفس بیشتر دو چندان خواهد شد. وجود بیش از ۴۰ دوره تخصصی و تخصصی خاص ماجراجوئی گوناگون در تحكیم زیرساختهای آموزشی هنرآموزان بسیار موثر بوده و كمك بسزائی در بالا بردن سطح دانش،تجربیات و معلومات وی خواهد داشت و از هنر آموز شخصیتی كاملا حرفه ای خواهد ساخت.

 

دریافت اعتبارات دانشگاهی

تمامی دوره های آموزشی پدی از مبتدی تا پیشرفته توسط موسسات كنترل كیفیت جهان نظیر سازمان استاندارد جهانی مورد ارزیابی قرار گرفته و امروزه این موسسه به عنوان تنها موسسه آموزش غواصی جهان دارای گواهینامه استاندارد جهانی شناخته شده است. همچنین كلیه دوره های آموزشی پدی در شورای آموزش عالی و ملی  آمریكا ، استرالیا، کانادا ، اروپا . خاورمیانه و آفریقا ، ژاپن ، نیوزیلند و بسیاری از كشورها سنجیده شده و امروزه به عنوان واحد های دانشگاهی در رشته های مرتبط پذیرفته شده اند. امروزه تطبیق دوره های آموزشی پدی در بسیاری از كشورها امكان پذیر می باشد. بعنوان مثال در ایران در دانشگاه شهید بهشتی ، دانشگاه شاهد ، دانشگاه ازاد واحد تهران شمال در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته زیست شناسی دریا گواهینامه پدی بعنوان ۴ واحد دانشگاهی پذیرفته می شود . ( اطلاعات بیشتر و روش تطبیق دوره ها در دانشگاههای كشورهای مختلف )

 

احساس مسئولیت جهت حفاظت از محیط زیست دریایی

پدی  بسیار مصمم است تا از محیطی كه تمامی غواصان اعم از آماتور یا حرفه ای استفاده نموده و لذت میبرند به نحو احسن محافظت نماید تا این منابع به نسلهای بعدی نیز انتقال یابد. از این رو تمامی دوره های آموزشی پدی  به گونه ای طراحی گردیده اند تا همزمان با آموزش مهارتهای غواصی هنر آموز به اهمیت آبزیان ، زیستگاهها و اكوسیستم دریائی آشناشده تا از این پس وی نیز به جمع پاسداران محیط زیست پیوسته و به گونه ای بسیار موثر در زمینه حفاظت از زیبائی های زیر دریائی بكوشد.

  

بر اساس گزارش ها برترین سازمان های صدور گواهینامه غواصی تفریحی به شرح زیر می باشد

 آیا می دانید :

كلیه دوره های آموزشی پدی مورد تائید شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی می باشند

كلیه دوره های آموزشی پدی مورد تائید سازمان ملی استاندارد ایران است 

پدی اولین موسسه آموزش غواصی جهان که دارنده گواهینامه کیفیت از سازمان استاندارد جهانی است

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) دوره های آموزشی  پدی را توسط حسابرس مستقل جهت خدمات غواصی تفریحی سازگار با استاندارد های ایزو مورد بررسی قرار داده است و همچنین توسط فدراسیون زیر آب اروپا و موسسه استاندارد اتریش نیز تائید شده است . استانداردهای ISO (در جدول زیر) مربوط به پنج سطح غواصی دو سطح از مربی غواصی و یک سطح ارائه دهنده خدمات و یا مرکز غواصی است.
هر یک از استانداردهای ایزو معادل یکی از گواهی های صادر شده از سوی پدی  یا سطح مهارت فردی است. به این شکل که اخذ یکی از این مهارت ها توسط فرد یا غواصی به معنی رعایت الزامات مربوط به استاندارد ایزو از سوی آن فرد است


كلیه دوره های آموزشی پدی مورد تائید فدراسیون غواصی اروپا و  استاندارد آموزشی اتریش است 

 

 مدارک پدی

ادامه آموزش غواصی با سازمان پدی با داشتن گواهی نامه غواصی از دیگر سازمان های آموزشی غواصی 

ممکن است شما توسط سازمان های دیگر آموزش غواصی دیده باشید و گواهینامه دریافت کرده باشید، در صورتی که دارای گواهینامه غواصی از دیگر سازمان های آموزشی می باشید جدول زیر به شما این امکان را می دهد تا از سطح آموزشی گواهینامه غواصی خود و معادل آن در سازمان پدی اطلاع پیدا کنید.

RECREATIONAL SPORT DIVER EQUIVALENCES

اما بسیاری از غواصان دوست دارند که به سازمان آموزشی غواصی پدی که بزرگترین ،شناخته شده ترین و معتبرترین سازمان آموزشی غواصی در سطح جهان است وارد شوند و در این سازمان به ادامه آموزش غواصی بپردازند و از امکانات و مزایایی آن استفاده کنند .
همه ساله در سطح جهان میزان قابل توجهی از غواصان دیگر سازمان های آموزش غواصی به پدی مراجعه می کنند 
همچنین ۷۵% مراکز غواصی در سطح جهان در اختیار پدی است و این مراکز نیازمند غواصان حرفه ای با گواهی نامه پدی می باشند که این خود نیز یک فرصت شغلی با درآمد خوب است .
اگر دارای گواهینامه غواصی از دیگر سازمان های آموزشی می باشید و علاقه مند به ادامه آموزش با سازمان پدی هستید شما می توانید بدون طی کردن دوره های آموزش غواصی از ابتدا و پرداخت هزینه های اضافی برابر جدول زیر به ادامه آموزش غواصی و دریافت گواهینامه از سازمان پدی شوید.

RECREATIONAL Diver Crossover to PADI