ایران مارینا مرکز غواصی بین المللی مارینا

پرسش های متداول در خصوص غواصی

غواصی و دنیای زیرآب و اعماق دریا ها برای بسیاری از افراد که تا کنون تجربه غواصی را نداشته‌اند و یا در حال آماده شدن برای آموزش غواصی هستند دارای سوالات زیادی است که در اینجا ما به شما کمک میکنیم به پرسش های متداول در خصوص غواصی پاسخی مناسب و البته واقعی داده شود


- غواصی و آشنایی با زندگی و دنيای جديد چگونه است 

غواصی شما را با دنيای جديدی از رنگ‌ها، موجودات و اشکال جديد آشنا می‌کند. غواصی کنيد تا به محيطی آرام و زيبا برای کسب آرامش و تجديد انرژی وارد شوید. بسياری از انسان‌ها حتی در خواب و رؤیا نيز نمی‌توانند زیبایی‌های زیرآب را تجسم کنند اما شما با فراگرفتن غواصی می‌توانید اين شگفتی‌ها را از نزديک لمس کنيد.

- چگونه می‌توانم غواصی را فرا بگیرم 

شما با ثبت‌ نام و شرکت در دوره‌های آموزشی که طبق نیازهای شما و توسط مربی برگزار می‌گردند شرکت نموده دوره های غواصی را طی خواهید کرد. این کلاس‌ها در تمام روز های سال قابل برگزاری می‌باشد و به‌ صورت کاملاً خصوصی برای شما و بدون نیاز به رسیدن به حدنصاب کلاس آموزشی برگزار می‌شود.

- بهترین نقاط ایران برای غواصی کدام است 

ایران با داشتن سواحل طولانی و زیبا برای غواصی مناسب است . شهرهایی مانند جزیره کیش ، جزیره قشم ، چابهار و عسلویه به  دلیل بکر بودن و داشتن آب‌های شفاف و همچین داشتن امکانات لازم برای غواصی از محبوب‌ترین مقاصد غواصی در ایران هستند

- چگونه می‌توان بهترین مرکز آموزش غواصی در ایران را پیدا کرد 

با توجه به اینکه هر مرکز آموزش غواصی در ایران شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارد، برای پیدا کردن بهترین مرکز آموزش غواصی، باید به نکات ایمنی و قوانین غواصی توجه کنید و برای پیدا کردن بهترین مرکز آموزش غواصی در ایران، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید


1- مراجعه به وب‌سایت‌های مربوط به غواصی در ایران و بررسی نظرات و امتیازات کاربران در مورد آنها
2- مراجعه به سایت‌های مربوط به گردشگری و تفریحات دریایی و بررسی نظرات و امتیازات کاربران در مورد مراکز غواصی مختلف
3-  مراجعه به مراکز غواصی مختلف و بررسی وضعیت آنها
4- مشاوره با غواصان حرفه‌ای و تجربه‌دار در مورد بهترین مراکز آموزش غواصی در ایران

- من از شنا و غواصی و دنيای زیرآب چيزی نمی‌دانم 

شنا و غواصی دو ورزش آبی هستند که در آن‌ها فرد با آب در تماس است. با این حال، شنا و غواصی دو ورزش متفاوتی هستند و روش ها و تجهیزات مورد نیاز آن‌ها با هم متفاوت است . نیاز نیست شما شناگر حرفه ای باشید . در دوره های مقدماتی آشنایی با شنا و انجام تست ها ساده کفایت می کند . مربی مجرب ما آموزش‌های تئوری غواصی را با استفاده از طیف وسیعی از وسایل آموزشی و کمک‌ آموزشی مانند كتاب ، فیلم و اسلایدهای تصویری به شما خواهند داد. سپس شما قدم‌ به‌ قدم با همراهی یک مربی داخل آب استخر شده و مهارت‌های خود را تمرین می‌کنید سپس به دریا رفته و از زیبایی‌های زیرآب لذت می‌برید

- من هیچ کدام از لوازم و تجهیزات غواصی را ندارم 

نیازی به داشتن تجهیزات غواصی برای شرکت در آموزش غواصی نیست ، ما تمام لوازم و تجهیزات مورد نیاز غواصی را به‌ تناسب اندام و سایز شما در اختیارتان می‌گذاریم

- آيا غواصی سخت و مشکل است 

غواصی یک ورزش و فعالیت آبی است که نیازمند تجهیزات خاص و آموزش لازم است ، برای بیشتر افراد غواصی سخت و مشکل نیست و به راحتی آن را انجام می دهند و شما بر اساس استاندارد و روش های برتر آموزش غواصی می‌توانید غواصی را آسان ، ايمن و راحت ياد بگيريد.

- آيا غواصی برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند مناسب است 

بسته به نوع مشکلات تنفسی، غواصی ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد. برای مثال، افرادی که دچار بیماری‌هایی مانند آسم، بیماری‌های قلبی و عروقی و یا دیابت هستند، باید قبل از غواصی با پزشک خود مشورت کنند . همچنین، برای افرادی که مشکلات تنفسی شدید دارند، غواصی ممکن است خطرناک باشد . در کل، برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند، قبل از شروع غواصی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنند و در صورتی که پزشک آن را مناسب دانست، با آموزش‌های غواصی مناسب و استفاده از تجهیزات مناسب، می‌توانند به غواصی بپردازند.

- آيا برای شرکت در دوره آموزش غواصی نیاز به سلامت خاصی داریم 

بله، برای شرکت در دوره‌های آموزشی غواصی، نیاز به سلامتی خاصی دارید. قبل از شروع هرگونه فعالیت در دوره آموزش غواصی باید اطمینان حاصل کنید که وضعیت سلامتی‌تان برای این کار مناسب است یا خیر . در کل برای شرکت در دوره‌های آموزشی غواصی، باید دارای سلامت جسمی و روانی مناسب و تائیدیه پزشکی باشید.

- آيا محدوديت سنی برای غواصی وجود دارد 

هیچ محدودیت سنی برای غواصی کردن وجود ندارد, از آغاز ۸ سالگی تا پایان ۸۰ سالگی در هر سنی در صورت برخورداری از شرایط سلامت جسمی موردنیاز، شما می‌توانید غواصی کنید . دوره‌های گوناگون آموزش غواصی به‌ صورت بسیار گسترده‌ای طراحی گردیده‌اند تا بتوانند طیف وسیعی از علاقه‌مندان به غواصی را با شرایط سنی و جسمانی خاصی پوشش دهند.

- آيا محدوديت خاصی برای غواصی خانم‌ها وجود دارد 

غواصی برای خانم‌ها به‌ جز در مدت طول بارداری و مواردی که به دستور پزشک نباید غواصی کنند هيچ مشکلی ندارد، حتی خانم‌ها می‌توانند آزادانه و بدون هيچ محدوديتی به هنگام دوره ماهیانه نيز به غواصی بپردازند البته به شرطی که از نظر روحی و روانی، از آمادگی کامل برخوردار باشند. غواصی خانم ها توسط مربی خانم انجام می شود

- تا چه عمقی غواصی می‌کنیم 

غواصان تفريحی تا عمق ۱۲ متر و غواصان مبتدی تا عمق ۱۸ متری و غواصان حرفه‌ای می‌توانند تا عمق ۴۰ متر غواصی کنند.

- اولین دوره آموزشی برای فراگیری غواصی کدام است  

نخستین دوره آموزشی و پیش‌نیاز ورود به دنیای زیبای زیرآب و غواصی دوره اپن واتر می باشد. این دوره شامل آموزش‌های تئوری، فیلم‌های آموزشی و بخش‌های عملی است که شامل پنج مرحله آموزش استخری و سپس چهار مرحله ارزیابی نهایی در آب‌های آزاد می‌گردد.

- مدت زمان دوره های آموزش غواصی چقدر است 

مدت زمان دوره‌های آموزش غواصی با هم متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند سطح دوره آموزشی، نوع دوره و تجربه غواصی شما بستگی دارد.

- آیا دوره‌های آموزش غواصی به صورت گروهی یا خصوصی برگزار می‌شوند 

دوره‌های آموزش غواصی در ایران به صورت گروهی و خصوصی برگزار می‌شوند. برخی از مراکز غواصی و مربیان در ایران دوره‌های آموزش غواصی گروهی را برای علاقه‌مندان به غواصی برگزار می‌کنند. همچنین، برخی از مراکز غواصی مانند ما دوره‌های آموزش غواصی را به صورت خصوصی انجام می دهند چون برخی هنرجوها ترجیح می‌دهند به صورت یک به یک و یا با تعداد کمتر و با کیفیت بالاتر آموزش ببینند

- پرداخت شهریه به چه صورت خواهد بود 

پرداخت شهریه به‌ صورت كامل و قبل از شروع دوره می‌باشد

- آیا هزینه دوره‌های آموزش غواصی در ایران متفاوت است 

هزینه دوره‌های آموزش غواصی در ایران در مراکز غواصی مختلف متفاوت است. هزینه دوره‌های آموزش غواصی با مدرک بین‌المللی در شهرهای مختلف ایران و در مراکز غواصی مختلف و همچنین نوع سیستم آموزشی متفاوت است

- آیا این امکان وجود دارد که در هر زمانی از سال غواصی کنم 

آب‌های گرم و نیلگون خلیج‌ فارس می‌توانند مکان مناسبی برای غواصی در طول سال باشند . البته به شرطی که اوضاع آب‌وهوا و وضعيت دريا مساعد باشد.

- آيا غواصی خطرناك است ؟ کوسه‌ها من را تهديد نمی‌کنند 

هيچ خطری به هنگام غواصی شما را تهديد نمی‌کند. همچنين همراهی مربيان با تجربه و حرفه‌ای همواره سلامت و ايمنی شما را در هنگام غواصی تضمين می‌کند. شايد اولين تصویری که با شنيدن نام غواصی در ذهن شما نقش ببندد تصوير يک کوسه باشد، شما اگر خيلی خوش‌شانس باشيد در مدت غواصی حرفه‌ای خود يک کوسه در حال گذر را برای چند ثانيه خواهيد ديد. موجودات دریایی هیچ‌گاه برای انسان خطرناک نبوده‌اند اما متأسفانه تبليغات سوء برخی افراد سودجو و سود کلانی که از ساخت فیلم‌های وحشت‌آور نصيبشان شده، خيانتی بيش در حق اين آبزيان زيبا نبود! خيانتی که باعث انقراض نسل آنان گرديد. سوانح زیرآب اکثراً از رفتار اشتباه انسان ناشی می‌شوند، موجودات زیرآب هيچ علاقه‌ای به نزديک شدن و تماس با شما ندارند بنابراین به محيط زیرآب احترام بگذاريد و به چيزی دست نزنيد، تصور کنيد يک موجود فضائی بدن شما را لمس کند و يا از پشت شما آويزان شود، چه احساسی خواهيد داشت!؟ اين دقیقاً احساس يک ماهی در برابر شماست! بنابراین حتی کوسه‌ها هم زيبا هستند و در بسياری از نقاط جهان به جاذبه‌های غواصی آن مناطق تبدیل‌ شده‌اند.

- آیا فعالیت‌های غواصی شما تحت پوشش بیمه می‌باشد 

کلیه هنرجویان مرکز ما در تمامی دوره ها و برنامه ها تحت پوشش بیمه حوادث انفرادی بیمه رازی و بیمه مسئولیت مدنی می باشد که در طول تمامی دوره حامی فعالیت‌های آموزشی و تفریحی ما خواهد بود.

- آيا در پايان دوره آموزشی گواهینامه‌ای نيز دريافت خواهم کرد 

شما در پايان هر دوره و پس از موفقيت در آزمون‌های مربوطه، مفتخر به دريافت گواهينامه بین‌المللی غواصی و همچنین در صورت نیاز گواهی پایان دوره از آموزشگاه خواهيد شد و پس‌ از آن می‌توانید به کليه مراکز غواصی در ایران و جهان مراجعه و غواصی کنيد.

- آيا گواهينامه دريافتی معتبر و ازشمند است 

دوره‌ای که شما در آن شرکت کرده و مفتخر به دریافت گواهینامه آن شده‌اید شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین گواهینامه غواصی تفريحی در سطح بین‌المللی است شما با مراجعه به سایت اصلی و دیگر سایت‌های غواصی به صحت این موضوع پی خواهید برد . همچنین كلیه دوره‌های آموزشی مورد تائید شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی ، فدراسیون غواصی اروپا و مطابق استاندار های سازمان استاندارد جهانی و سازمان استاندارد ایران می‌باشد.

- گواهينامه من از کجا صادر می‌شود و کی به دستم خواهد رسيد

گواهینامه دیجتال شما پس از تکمیل نمودن کلیه موارد آموزشی و اداری و ثبت مدارک و اطلاعات مورد نیاز در پایان آخرین روز دوره آموزشی و یا حداکثر ظرف 24 ساعت به صورت آنلاین توسط مرکز ما صادر می شود و شما می توانید گواهینامه غواصی خود را در اپلیکیشن موبایل مخصوص پدی که بر روی گوشی موبایل خود فعال کرده اید مشاهده کنید.

- آیا تبدیل مدارک دیگر سازمان‌های آموزش‌دهنده به یکدیگر امکان‌پذیر است

سازمان پدی از کلیه اشخاص غواص باتجربه قبلی استقبال می‌نماید . اما قبل از اقدام به هرگونه فعالیت غواصی می‌بایست ۱- اعتبار مدارک موجود ۲- ارزشیابی آموزشی، محرز گردد. به‌ این‌ ترتیب که شما در صورت در دست داشتن گواهینامه غواصی و دفترچه ثبت غوص از سازمان‌های آموزشی دیگر می‌توانید جهت انجام ارزیابی اولیه به ما مراجعه نموده و در صورت موفقیت در آزمون ارزیابی آموزشی مفتخر به شرکت در دوره‌های بالاتر در سیستم آموزشی گردید و نیازی به طی مراحل آموزشی از ابتدا را ندارید.

- آیا با داشتن گواهینامه بین المللی برای غواصی در ایران نیاز به ترجمه فارسی آن است

خیر گواهینامه بین المللی غواصی صادره از سوی پدی توسط ما دارای اعتبار است و برای فعالیت های غواصی نیاز به ترجمه فارسی آن نیست

- بين سازمان های آموزش غواصی كدام بهتر هستند

به صورت رسمی و بر اساس استانداردهای جهانی، هیچ سازمان آموزش غواصی به عنوان برترین سازمان آموزش غواصی در جهان معرفی نشده است و کليه سازمان های آموزش غواصی در راستای گسترش غواصی گام برمی‌دارند و اين نظام‌های آموزشی مؤسسات مختلف می‌باشند که با رعايت کيفيت آموزشی، روش تدريس، به‌روز بودن و پايبندی به استانداردها و نکات ايمنی اعتبار آن مؤسسه را حفظ می‌نمایند. اما لازم به ذکر است که در عصر فن آوری های نوین مسلماً برنده آن است که با دانش روز، کیفیت و ایمنی هم گام باشد. مطمئناً شما با مطالعه و پژوهشی مختصر در دنيای اينترنت می‌توانید بهترين و شناخته شده ترین سازمان آموزشی غواصی را بيابيد.

- ديگر آموزشگاه‌های غواصی و سایر مربیان چگونه هستند

همواره بسیاری از همکاران گرامی و زحمت‌کش ما در راستای اعتلای فرهنگی جامعه غواصی میهن ما کوشیده و در این مسیر از تلاش خود را انجام میدهند 

- آيا فرصت‌های شغلی در زمینهٔ غواصی نيز در ايران و يا در کشورهای ديگر فراهم است

غواصی به‌عنوان یکی از شاخه‌های اکو توریست از رونق خوبی برخوردار است اما متأسفانه کشور ما در این زمینه هنوز آن‌ طور که باید و شاید پیشرفت ننموده و از فرصت‌های بسیار اندکی برخوردار می‌باشد اما شما در صورت تکمیل دوره‌های آموزشی و دستیابی به درجات بالای حرفه‌ای در این رشته می‌توانید از فرصت‌های بسیار طلائی کاری در کشورهایی که در این زمینه برخوردار می‌باشند نهایت استفاده را ببرید. اما بازار کار غواصی در کشور خود ما نيز روز به‌ روز در حال گستردگی است که مطمئناً در آن مکانی هم برای شما با توجه به درجه‌ای که کسب می نمائيد، در نظر گرفته خواهد شد.

- آیا دوره های آموزش غواصی با مدرک بین المللی میتواند به مهاجرت کاری کمک کند

دوره‌های آموزش غواصی با مدرک بین‌المللی به طور مستقیم به مهاجرت کاری کمک نمی‌کنند. با این حال، در برخی کشورها، این دوره‌ها می‌توانند به عنوان یک مهارت مفید در شغل‌هایی مانند غواصی صنعتی، محقق دریایی ، عکاسی زیرآبی و مربیگری غواصی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، برخی از مدارک غواصی بین‌المللی معتبر و شناخته شده مانند PADI می‌توانند در مهاجرت به برخی کشورها مفید باشند.

- آیا مدارک PADI برای مهاجرت کاری به شرق آسیا ، حوزه خلیج فارس یا خاورمیانه و همچنین اروپا مورد تایید قرار دارند

دوره‌های آموزش غواصی با مدرک بین‌المللی PADI در کشورهای دیگر نیز مورد تایید برای مهاجرت کاری قرار می‌گیرند. با این حال، برای مهاجرت کاری به هر کشوری، باید به شرایط و محدودیت‌های آن کشور توجه کرد و با مراجعه به سفارت یا کنسولگری آن کشور، اطلاعات دقیقی در این زمینه کسب کرد. همچنین، برای مهاجرت کاری به برخی کشورها، مدارک آموزشی مانند مدارک غواصی بین‌المللی می‌توانند به عنوان یک مهارت مفید در برخی شغل‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

- با توجه به تحریم شرکت های بین المللی در ایران صدور مدارک PADI به چه صورت انجام می گیرد

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی معتبر را مجبور به قطع همکاری با ایران کرده است ، و PADI به عنوان یک سازمان بین‌المللی معتبر و شناخته شده باید قوانین و مقررات بین المللی را رعایت کند و به دلیل تحریم‌های اعمال شده توسط جامعه جهانی PADI ملزم به قطع همکاری با کشورهای تحت تحریم است 

حالا با توجه به شرایط ذکر شده صدور مدارک بین‌المللی PADI در ایران با وجود تحریم‌ها به یکی از چالش‌ها برای علاقه‌مندان به غواصی تبدیل شده است و افراد سود جو نیز با شایعات و دروغ های خود این مشکل را بسیار بزرگ نمایی می کنند 

اما باید بدانید که تحریم PADI در ایران فقط در بخش محدودیت‌های مالی و بانکی است. و این تحریم‌ها تاثیرات منفی بر نحوه آموزش و صدور مدارک غواصی PADI در ایران نداشته است و به طور کلی برخی راه‌حل‌ها وجود دارند که ما به علاقه‌مندان کمک میکنیم تا همچنان به آموزش‌های بین‌المللی و گواهینامه های PADI دسترسی داشته باشند. 

 برای اطلاعات بیشتر در خصوص موارد زیر نیز صفحاتی ایجاد شده است می توانید آنها را مطالعه کنید
غواصی در کیش     غواصی در تهران     غواصی بانوان