غواصی چیست ؟

غواصی چیست و چگونه است ؟ روش های غواصی کدام است ؟ کار غواص چیست ؟ غواص کیست ؟ تجهیزات غواصی  چیست ؟

همراه ما باشید تا شما را با غواصی آشنا کنیم و توضیحی مفید درباره غواصی و آموزش غواصی ارائه کنیم

با شنیدن نام غواصی تصویر همان فردی در ذهن مان شکل می گیرد که با یک لباس و تجهیزات مخصوص در اعماق آب به این سو و آن سو می رود. غواصی به فن شناوری و غوطه وری در زیر آب گفته می شود به این معنی که شما با یا بدون استفاده از وسایل تنفس مصنوعی به زیر آب می روید و به گشت و گذار یا انجام کارهای مربوطه می پردازید

غواصی دارای شاخه های مختلفی می باشد مانند غواصی تکنیکال ، غواصی صنعتی ، غواصی ایمنی عمومی و غواصی نظامی همچنین برای ورزش و تفریح در شاخه غواصی ورزشی استفاده می‌شود. امروزه مراکز بسیاری در زمینه غواصی ورزشی در مکان های توریستی ساحلی فعالیت می کنند و صنعت گردشگری را رونق می بخشند. 

تنفس زیر آب تاریخچه‌ای کوتاه دارد. اما غوص در دریا و سفر به اعماق دریا از دیرباز توسط بسیاری از ملل جهان انجام می‌پذیرفته‌ است.

غواصی روش های مختلفی دارد می تواند به صورت حبس نفس که فری دایو گفته می شود و یا تنفس از مخزن هوای فشرده با وسایل تنفسی اسکوبا و یا تنفس از طریق کلاه مخصوص با اتصال به شیلنگ رابط در روی سطح آب باشد

 

انواع روش های غواصی 

غواصی آزادغواصی آزاد 

یکی از روش‌های غواصی، غواصی آزاد می‌باشد که ورزشی بسیار فرح‌بخش می‌باشد.در این ورزش اولین هنر غواص، استفاده صحیح از شش‌ها در تنفس صحیح و حمل هوای کافی در غواصی می‌باشد در ابتدا این ورزش برای جستجوی مروارید در بستر دریا مورد استفاده قرار می‌گرفته‌ است ولی بعد پا به عرصه ورزش حرفه‌ای گذاشته باشگاه‌های ویژه‌ای برای این‌ کار به‌ وجود آمده‌اند . تعریف سادهٔ این ورزش چنین است که شخصی به زیر آب شیرجه می‌رود و تنها هوایی که در اختیار دارد، هوای است که در شش‌های خود ذخیره کرده‌ است. در واقع این ورزش در نوع خود، از قدیمی‌ترین ورزش‌های آبی جهان شناخته می‌شود ( دوره های غواصی آزاد)

 

غواصی اسکوباغواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا یکی از دیگر روشهای غواصی است . در این روش غواص با استفاده از مجموعه‌ای از وسایل که امکان تنفس در زیر آب را فراهم می‌آورد به تنفس در زیر آب و غواصی می‌پردازد . اسکوبا مخفف self contained underwater breathing apparatus به معنی «دستگاه مستقل تنفس زیر آب» است.

بر خلاف روش غواصی آزاد که بر حبس نفس سطح تکیه می‌کرد، سیلندر غواصی اسکوبا با گاز تنفسی (معمولاً هوای فشرده) پر شده‌ است و اجازه می‌دهد تا غواص آزادی بیشتری در حرکت زیر آب داشته باشد و غواصی بسیار آسان تر باشد .  غواصی اسکوبا با دو نوع سیستم انجام می گیرد 1- غواصی مدار باز 2- غواصی مدار بسته ( دوره های غواصی اسکوبا )

 

 غواصی تغذیه از سطحغواصی با تغذیه از سطح

در این نوع غواصی که بیشتر در خدمات غواصی صنعتی کاربرد دارد، گازهای تنفس از طریق شیلنگی به نام بند ناف، از سطح به غواص انتقال پیدا می کند.تغذیه از سطح اغلب از یک کشتی پشتیبان غواصی ، اما گاهی اوقات، به طور غیر مستقیم از طریق یک اتاقک زیرآبی ارائه می گردد.غواصان تغذیه از سطح همیشه نیازمند پوشیدن کلاه و یا ماسکهای غواصی هستند که صورت را کامل پوشش می دهند. جایگزینی برای غواصی تغذیه از سطح به نام "SNUBA" و یا "Hooka" وجود دارد که هوای تنفسی غواص از طریق شیلنگ از یک سیلندر کوچک یا کمپرسور از سطح آب تامین می گردد. این روش برای کارهای سبک از جمله تمیز کردن بدنه شناورها و نیز به عنوان فعالیتی توریستی برای کسانی که غواص نیستند مناسب است.

 

غواصی اشباعغواصی اشباع

غواصی اشباع روشی است که اجازه می دهد تا غواصان صنعتی در ارتباط با کار در عمق به مدت چند روز یا چند هفته باقی بمانند.این نوع غواصی اجازه می دهد تا از نظر اقتصادی کار بیشتر انجام شده و ایمنی افزایش یابد.در این نوع غواصی پس از اتمام کار در آب، غواصان در زیستگاه خشک و تحت فشار در زیر آب و یا محفظه های فشار بر روی عرشه یا سکوهای پشتیبانی به استراحت می پردازند یا ممکن است به زنگ غواصی منتقل گردند.در پایان این نوع غواصی برداشت فشار ممکن است روزهای بسیاری طول بکشد.