دریاچه تار و هویر دماوند

دریاچه تار و هویر

دریاچه تار و هویر  در استان تهران واقع‌ شده‌اند .دریاچه‎های زمین‎ ساختی تار و هویر در 30 کیلومتری شهرستان دماوند ازجمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی هستند. این دریاچه‌ها در ارتفاع بیش از 2900 متر از سطح دریا قرار دارند و راه ارتباطی آن‌ها، جاده ماشین روی دماوند - دریاچه تار است. این دو دریاچه در فاصله حدود 500 متری از یکدیگر قرار دارند. بیشترین طول دریاچه تار 1/3 کیلومتر و میانگین پهنای آن 400 متر و عمق آب آن در فصل پر آب 50 متر و در تابستان 40 متر است همچنین طول دریاچه هویر حدود 900 متر و میانگین پهنای آن 150 متر و عمق آب آن 15 متر است.

 دو دریاچه روی‌هم نزدیک به 7 کیلومترمربع وسعت دارند. سرشاخه آب‎هایی که به این دریاچه‎ها می‎ریزند، چشمه‎ساران کوه‎های قره‎داغ، سیاه‎چال و شاه‎نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی از آب آن‌ها وارد دریاچه‎ها می‎شود .

دریاچه‌های تار و هویر روی محور چین‌دار میان دو رشته‌کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع‌ شده‌اند. سطح آب آن‌ها در فصل‌های گوناگون سال متغیر است. این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی ازجمله شنا و قایقرانی و ماهیگیری در فصل تابستان مناسب است.

در اطراف دریاچه هیچ‌گونه پوشش جنگلی و درخت وجود ندارد و بادهای غربی سرد همیشه در تار می‌وزند.

آب دریاچه بسیار سرد است و البته به دلیل شیرین بودن سنگینی آن احساس می‌شود . تیپ شیمیایی آب دریاچه تار، بر اساس مطالعات از نوع کلسیم، منیزیم، کربنات است.

در دریاچه تار یک پاسگاه محیط‌بانی مستقر است . که در پائین پاسگاه و در ورودی دریاچه محوطه‌ای کوچک با سیمان زیرسازی شده است. که برای ورود به آب مناسب است . درون آب این مکان پوشیده از گیاه است .

شیب بستر دریاچه بسیار تند است همچنان که شیب بستر را در بیرون از آب با مشاهده دیواره‌های کوه می‌توان مشاهده کرد. بستر دریاچه از خاک و سنگریزه تشکیل‌شده است . و در عمق 10 متر به بعد معمولاً بستر از گل نرم تشکیل می‌شود .

درون بستر نخ‌ها و قلاب‌های ماهیگیری فراوانی وجود دارد که باید مراقب آن‌ها بود . همچنین در حاشیه دریاچه و درون آب زباله‌های وجود دارد . دمای سطح آب در تابستان حداکثر 18 درجه و در مهرماه 12 درجه است .

درون دریاچه ماهی قزل‌آلا، قزل‌آلای خال قرمز و زردک قابل‌مشاهده است.

 

راه‌های دسترسی به دریاچه

1- شهر دماوند، آبادی چنار عرب‌ها، جاده معدن، آخر جاده خاکی، دریاچه تار.

2- از طریق جاده‌ای که از راه تهران – فیروزکوه و نقطه 98 کیلومتری آن یعنی دلیچای منشعب شده و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و در 28 کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده‌ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می‌شود متصل می‌گردد.

3- شهر دماوند، جاده فیروزکوه، جاده آسفالته آبادی آرو ادامه جاده خاکی، از آبادی آرو که رد شدید و پل دلیچای و دهنار را رد کردید به دریاچه هویر می‌رسید.

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub