سایت های غواصی جزیره هندورابی

غواصی

جزیره هندورابی با بیست و دو کیلومتر مربع مساحت، در فاصله بیست و سه کیلومتری غرب کیش و در حد فاصل بین دو جزیره کیش و لاوان قرارگرفته است.

این جزیره سرزمینی هموار و تقریباً بدون عارضه طبیعی است. بلند ترین نقطه آن بیست و یک متر و بزرگ ترین قطر آن هفت و نیم کیلومتر است. این جزیره از یک رشته ارتفاعات کوتاه پوشیده است و کرانه های شمالی و شرقی آن با شیب ملایمی به دریا منتهی می شوند. اما کرانه های غربی هندورابی کاملا صخره ای و بلند می باشد . مجاورت با دریا، اغلب موجب بالا رفتن میزان رطوبت و شرجی شدن هوا در این جزیره می شود . فعالیت اقتصادی اکثر اهالی بومی که در شمال جزیره هندورابی زندگی می کنند، صید وماهی گیری است و خوشبختانه هیچگونه فعالیت صنعتی یا بهره برداری از معادن و منابع زیرزمینی درهندورابی وجود ندارد . ‏محیط زیست جزیره به دلیل بسته بودن آن محدود است و موجوداتی از قبیل انواع پرندگان کوچک مهاجری نظیر باز و شاهین و انواع کمی از خزندگان و موش صحرایی در آنجا یافت می شود. منابع تامین آب جزیره بسیار محدود و کم است و آب مصرفی آن از طریق چاه یا آب انبار تامین می شود .

این جزیره از نظر سیاحت و ایرانگردی از زیر مجموعه های کیش است که با توجه به امکانات و استعداد طبیعی جزیره از نظر آب، خاک، هوا و شرایط  خاص تجاری جزیره کیش و هم چنین برخورداری از زیبایی های طبیعی، قادر است بخشی از نیاز های سیاحتی و گردشگری ایرانگردان را در صورت فراهم آوردن امکانات تامین کند. سراسر آب های اطراف این جزیره پوشیده  از انواع مرجان ها بوده  که به نوبه خود در رده بهترین زیستگاه های آبزیان در خلیج فارس قرار گرفته است . ‏دسترسی به جزیره هندورابی درحال حاضر فقط با قایق های چارتر از جزیره کیش امکانپذیر بوده که حد فاصل بین کیش و هندورابی را در مدت تقریبا یکساعت و ده دقیقه می پیمایند ، اما مراکز غواصی موجود در جزیره کیش تقریبا در طول ماه های سرد سال تورهای هفتگی نیز جهت غواصی در ریف های مرجانی جزیره هندورابی برقرار می نمایند.

تراکم مرجان ها در سواحل شمالی جزیره بیشتر بوده اما سایت های غواصی جنوب این جزیره عمیق تر است. ‏منطقه مرجانی هندورابی زیستگاه بسیار مهمی در منطقه برای انواع آبزیان به شمار می رود. همچنین بازدید از لاکپشت های دریا یی که از اواسط اسفند ماه و تا نیمه خر داد جهت تخم گذاری به سواحل جزیره  هندورابی می آیند خالی از لطف نیست.  ‏بازدید از سایت های مناسب غواصی شمال این جزیره هم بسیار لذت بخش است. ریف شمالی این  جزیره بسیار کم عمق، بین 5 تا 8 ‏متر بوده و سایت بسیار مناسبی برای اسنورکلینک و یا غواصی در شب می باشد .

از آبزیان موجود در این ریف می توان به انواع مرجان های مغزی ، جراح ماهیان ، تن ماهیان دم زرد ، یونیک ، پیکاسو ، ملوان و طوطی ماهیان نام برد . در ساحل شرقی جزیره نیز هتلی کاملا متروکه به چشم می خورد که آب های روبروی آن نیز  دارای ریف های مرجانی غنی می باشد . از سایت غواصی شرق این جزیره نیز می توان به ‏ریف های همین منطقه  اشاره نمود که مملو از انواع آبزیان و بخصوص ستاره های دریا یی بسیار زیبا می باشد که  نوازشگر چشم شما خواهند بود. عمق دریا در سوا حل شرقی  بین 8 ‏تا 18 ‏متر متغیر است و در نقاط عمیق تر ستاره های بسیار زیبای در یایی به چشم می خو رند.