سایت های غواصی جزیره شیدور

جزیره شیدور

جزیرهٔ شیدوَر یا شِتوَر یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. طول این جزیره ۱/۸ و عرض آن حداکثر ۰/۸ کیلومتر و مساحت آن ۱ کیلومتر مربع است.

جزیره شیدوَر به تعداد زیاد مار سمی سیاه‌رنگ و کوچک معروف است که معمولاً زیر شن مخفی می‌شوند. به این جزیره "جزیره ماران" و به لهجه محلی مارو نیز گفته می‌شود. شاید غیرمسکونی بودن این جزیره به دلیل حضور این مارها باشد.

شتور در فاصله حدود یک و نیم کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار گرفته و از پناهگاه‌های مهم حیات وحش و منطقه طبیعی حفاظت شده‌است که از سال ۱۳۶۶ تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است. این جزیره از با ارزش‌ترین و مهم‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش پرندگان از جمله عقاب دریایی دم سفید، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها در خلیج‌فارس است و

در سال ۱۳۹۵ ازسوی دبیرخانه کنوانسیون گونه‌های مهاجر واقع در دفتر منطقه‌ای یونپ در بانکوک، جزیره شیدور به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم لاک‌پشت دریایی معرفی شد. و به شبکه مناطق مهم لاک‌پشت‌دریایی در اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا پیوست.

اطراف جزیره شتور ، مرجانهای طبقاتی بسیار زیبایی را مشاهده خواهید نمود که شاید در معدود نقاط خلیج فارس مشاهده نموده باشید . انواع ماهیهای زیبا و رنگارنگ از جمله موری ایل (مار ماهی ) و پروانه ماهیان، خفاش ماهیان، دلقک ماهی ها و اژدر ماهی ها از جمله گونه های مشاهده شده در این منطقه به هنگام غواصی می باشند. عمق سایت جنوب غربی جزیره 3 تا 9 ‏متر می باشد.