غواصی صنعتی

غواصی صنعتی

غواصی صنعتی چیست ؟

غواصی تجاری یا غواصی صنعتی  (Commercial Diving ) شاخه‌ای از غواصی است که در آن غواصان مشغول به انجام کارهای فنی در زیر آب می گردند.  این خدمات در بخش اکتشاف و تولید در صنعت نفت و گاز در نقاط دور از ساحل ( فرا ساحلی) و صنایع نیروگاهی و فناوری های وابسته در ساحل و همچنین بررسی و کنترل صدمات کشتی ها و در نقاط دور یا نزدیک از ساحل بسیار استفاده می شود. 

غواصان صنعتی به انجام کارهای چون تعمیرات زیر آب . جوش و برش زیر آب ، عکاسی زیر آب، فیلمبرداری زیر آب، مونتاژ کاری زیر آب، بازدید خطوط لوله، جستجو، شناورسازی، سیمانکاری، ناوبری، لایروبی ، شمع کوبی ، کابل کشی ، لوله گذاری ، بازرسی فنی تاسیسات زیر آب ، تعمیر و نگهداری تجهیزات فنی،  بررسی و کنترل صدمات به کشتی ها و غیره را انجام می دهند . برای بسیاری از غواصان صنعتی که به تازگی واجد شرایط شده اند ابتدا با غواصی در پروژه های ساحلی شروع شده و پس از کسب تجربه به عملیات فرا ساحلی اعزام می شوند.

این کارگران زیر آبی اغلب زندگی خود را در محل کار بر روی سکو و یا کشتی برای چند هفته می گذرانند. شیفت کار معمولاً ۱۲ ساعت است و بقیه ساعت را به استراحت می پردازند. عدم وجود غواصان با تجربه در این صنعت منجر به فشار بیشتر و پرداخت دستمزد کمتر به غواصان جوانتر و تازه کار گردیده است. عدم وجود آموزش کافی و استاندارد، دستمزد کم، بی تجربگی نسبی نیروی انسانی و کار همراه با شرایط عملیاتی دشوار و خطرناک و دور از ساحل و گاهی در خطرناک ترین منطقه ها از جمله معایب اشتغال برای غواصان صنعتی ایران می باشد.

 

 تجهیزات

تجهیزات مورد استفاده برای غواصی صنعتی بیشتر گرایش به تجهیزات تغذیه از سطح دارد، اما این امر با توجه به ماهیت کار و محل متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است غواصی غواصان خلیج فارس مبتنی بر وت سوت باشد در حالی که غواصان صنعتی در دریای شمال با توجه به درجه حرارت آب ، عمق ، نوع عملیات و سیستم غواصی نیاز به لباس خشک یا درای سوت نیاز داشته باشند 

تفاوت غواصی صنعتی و غواصی تفریحی

با توجه به نیاز های حرفه ای غواصان صنعتی و رعایت استاندارد های بین المللی امروزه استفاده از سیستم اسکوبا در غواصی صنعتی متداول نبوده و تجهیزات تغذیه از سطح به عنوان تجهیزات استاندارد غواصی صنعتی خصوصاً در پروژه های فرا ساحلی بکار برده می شود . همچنین یک غواصی صنعتی باید آموزش و مهارت های لازم برای انجام چنین کارهای را در زیر آب دیده باشد و از لحاظ فیزیکی نیز در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد . 

مزایای سیستم تغذیه از سطح

1-ذخیره نامحدود گاز تنفسی بر خلاف محدودیت ذخیره گاز تنفسی در سیستم اسکوبا
2-وجود دو سیستم پشتیبانی جهت تامین گاز تنفسی در موارد اضطراری
3-امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری با غواص یا بین غواصان
4- حفاظت کامل از سر غواص در برابر صدمات احتمالی
5-امکان مدیریت بهینه غواصان در حین و پس از انجام عملیات

 

آیا در مورد مسائل زیر سوال دارید ؟

آموزش غواصی صنعتی در کیش

آموزش غواصی صنعتی با مدرک بین المللی

آموزش جوشکاری زیر آب با مدرک بین المللی

مدرک بین المللی غواصی صنعتی 

مدرک بین المللی جوشکاری زیر آب

هزینه دوره غواصی صنعتی

هزینه دوره های جوشکاری زیر آب

آموزش غواصی صنعتی سطح یک

آموزش غواصی صنعتی سطح دو

آموزش غواصی صنعتی با مدرک فنی و حرفه ای 

مدرک بین المللی جوشکاری زیر آب

 

برای دریافت اطلاعات سوال های بالا بر روی تصویر ادامه مطلب کلیک کنید

غواصی