وبلاگ

آخرين مطالب

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

تعطیلات فرا رسیده و شما فرصتی برای یک غواصی پیدا کرده اید . در حال حاضر در ذهن خود فکر می کنید تجهیزات غواصی را همراه خود ببرید و یا آنها را از مرکز غواصی اجاره کنید ؟  این تصمیم گیری می تواند با استفاده از عوامل مختلفی انجام شود که به برخی از آنها اشاره می کنیم

تعداد بازديد: 152
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

 نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر برای غواصان ابداع کرده است که می‌تواند به جهت‌یابی زیر آب کمک کند

نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر "هاد"(HUD) برای غواصان ابداع کرده است. هاد، نمایشگری فرانما است که اطلاعات را در مقابل دید بیننده، نمایش می‌دهد؛ بدون اینکه بیننده مجبور باشد جای دیگری را نگاه کند.

تعداد بازديد: 152
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

تب مدرک گرایی در ایران امر ناشناخته ای نیست و داستانهای زیادی نیز در مورد دارندگان مدارک تقلبی در سطح ملی مطرح شده است که بماند. این تب از سوی دیگر موجب رشد موسسات ریز و درشتی شده است که فضای مجازی را پر کرده اند و مدعی هستند که به افراد با تبدیل سوابق و تجارب کاری و یا دوره های کوتاه مدت مدرک معتبر بین المللی مورد تایید مراجع علمی می دهند. این موسسات به دروغ اعلام می کنند که این مدارک برای ادامه تحصیل ، مهاجرت و کار یابی قابل استفاده اند و برای اقناع مخاطبین مستندات ریز و درشتی هم مانند قانون اتحادیه اروپا و ..... ردیف می کنند که هیچ کدام مبنای درستی ندارد و همه از اساس بی اعتبار است. برخی موسسات نیز از روش دیگری استفاده می کنند و مدعی ارتباط با یک دانشگاه خارجی یا مرکز آموزشی هستند که با گذراندن دوره کوتاهی یا حتی بدون دوره در ایران به شما مدرک بین المللی می دهند

تعداد بازديد: 153
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

پاره شدن پرده گوش، ایجاد یک حفره یا چاک در پرده‌ی گوش یا پرده‌ی صماخ است. پرده‌ی صماخ یک بافت نازک است که گوش میانی و کانال گوش خارجی را جدا می‌کند. زمانی که امواج صوتی وارد گوش می‌شود، این پرده به لرزه در می‌آید. این لرزش در استخوان‌های گوش میانی جریان می‌یابد. همین لرزش، عامل شنیدن صدا‌های مختلف است در نتیجه اگر پرده‌ی گوش آسیب ببیند، شنوایی شما با اشکال مواجه می‌شود.

تعداد بازديد: 256
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

پژوهشگران آمریکایی، لباس غواصی جدیدی طراحی کرده‌اند که می‌تواند مقاومت در برابر سرما را تا سه برابر افزایش دهد.

اداره پژوهش‌های دریایی آمریکا"(ONR) با همکاری دانشگاه‌های "ام.آی.تی"(MIT) و "جرج میسون" (GMU)، یک لباس غواصی حاوی گازهای بی‌اثر ابداع کرده‌اند که می‌تواند مقاومت غواصان را در برابر سرمازدگی افزایش دهد.

با وجود ابداع تجهیزات بسیار برای غواصی، واضح است که انسان نمی‌تواند کاملا با شرایط اقیانوس سازگار باشد و این مشکل، تنها با استفاده از مخزن‌های هوا حل نمی‌شود.

تعداد بازديد: 152
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

مهارت (skill) فعالیتی آموختنی هست که با تکرار، تمرین و یادگیری اصول اولیه که شما آموخته اید می توان کیفیت آن را بهبود بدهید

تعداد بازديد: 122
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ


از غارهای آبی عمیق و زیبای مکزیک تا چشمه‌های آرام و بی سروصدای جینی در فلوریدا، در این مطلب می‌توانید دیدنی‌ترین غار‌های زیرآبی دنیا را ببینید که تجربه فوق العاده‌ای برایتان رقم می‌زنند.

اردینسکایا (Ordinskaya)، روسیه
اردینسکایا یا غار اوردا بزرگترین غار گچی زیر آبی در جهان است که امکان گشت و گذار زیر آب را ارائه می‌دهد. تصور می‌شود این غار ۳۰۰ میلیون سال پیش تشکیل شده باشد. از آنجا که گچ یک ماده محلول در آب است، ساختار غار به مرور زمان تغییر می‌کند و گذرگاه‌ها و اتاق‌های جدیدی هر روز ایجاد می‌شود.

تعداد بازديد: 85
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

پدیده زیبای طبیعی موسوم به زندان برنجه در ۲۸ کیلومتری شمال شهرستان تکاب در روستای برنجه (برنجک) از دهستان چمن بخش تخت سلیمان و در دامنه کوه معروف به کوه طویله سلیمان واقع شده است که تشکیلات زمین شناسی متعددی در آن قرار دارد. در جنوب روستای برنجه و در کنار رودخانه، دهانه های چند چشمه آهک ساز خشک شده را می توان دید که مشهورترین آنها زندان برنجه یا «دریای برنجه» نام دارد. دهانه این چشمه‌ی بزرگ به شکل بیضی است.

تعداد بازديد: 76
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

? با این شرایط غواصی نکنید

در بعضی از شرایط مثل وقتی‌که به شدت گرسنه هستید و شکم شما خالی است، سرما خورده‌اید، مسموم شده‌اید ، دیشب کمتر از چهار ساعت خوابیده‌اید، بدنتان کم‌ آب شده، انرژی کافی ندارید و به‌طور کلی آمادگی جسمانی خوبی ندارید بهتر است از غواصی صرف نظر کنید . غواصی ورزشی است که نیاز به آمادگی بدنی متناسب با وضعیت جسمانی شما را دارد.

تعداد بازديد: 69
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

سکوهای نفتی، یکی از بهترین نقاط غواصی در دنیا به حساب می آیند و وقتی این سکوها از رده خارج می شوند، بهترین گزینه، تبدیل آنها به تپه های دریایی است.

سکوهای نفتی شاید منظره جالبی نداشته باشند، اما در زیر آب با تصویر کاملا متفاوت روبه رو خواهید شد. سکوهای نفتی سراسر دنیا، نقاطی فوق العاده برای غواص ها و افراد عاشق زندگی دریایی به شمار می رود، زیرا این سازه باعث جذب همه نوع موجود دریایی از شیرهای دریایی بازیگوش گرفته تا مرجان های رنگین کمانی، به سمت خود می شود. درست مثل دکل ها و تنه کشتی های غرق شده که تپه ای مصنوعی به وجود می آورند، تیرها و ستون های این پلتفرم های نفتی نیز بهشتی برای مرجان ها و جانوران دریایی به حساب می آید.

تعداد بازديد: 74
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

آن دسته از افرادی که به غواصی زیر آب علاقه دارند، اما سن نسبتا بالایی داشته و با مشکل اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند، بهتر است مراقب باشند

بررسی های علمی نشان می دهد این دسته از افراد به طور جدی با خطر حمله قلبی مواجه هستند و لذا ضروری است ابتدا وزنشان را کاهش دهند و سپس برای غواصی اقدام کنند.

تعداد بازديد: 51
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

در تاریخ 25 مرداد ماه 1397 یک تیم غواصی از مرکز غواصی مارینا جهت غواصی به جزیره ابوموسی سفر کرد . این تیم بعد از هماهنگی های لازم و از مسیر تهران- کیش - بندر چارک - بندر لنگه - بندر شناس به جزیره ابوموسی سفر کرد و به مدت یک هفته در این جزیره به غواصی پرداخت .

اسامی تیم اعزامی 1- سعید پروین 2- ایمان رجبعلیان 3- امید عطر چیان  4- مهدی میرگذار 5- احمد بیگدلی 6- احسان زارع پور 7- میلاد اصلان پور 

در زیر عکس های از این سفر و غواصی برای علاقه مندان به اشتراک گذاشته می شود . 

تعداد بازديد: 181
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

 

در تمایم تجهیزات غواصی یک حلقه اورینگ وجود دارد . این حلقه کوچک از پلاستیک با متریال های مختلفی است و برای جلوگیری از عبور هوا یا مایع طراحی شده است بنابراین  اساسا این قطعه کارایی مهمی دارد و شما باید قطعاتی که از اورینگ استفاده می کنند را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید

تعداد بازديد: 348
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

در هنگام غواصی برخی از نگرانی ها وجود دارد که یکی از آنها حفاظت فرد غواص در مواجه با کوسه ها است

یک دستگاه شگفت انگیز به نام Shark Shield برای ایجاد یک محیط الکتریکی سه بعدی در اطراف فرد درون آب طراحی شده است. این دستگاه از خود پالس های الکتریکی ارسال می کند که به طور چشمگیری باعث تداخل در گیرنده های الکتریکی واقع در بینی کوسه می شود .

تعداد بازديد: 498
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

منطقه Rariphotic (یا منطقه ای با نور نادر) در عمق 130 تا 300 متری اقیانوس گسترش می یابد و به پنج ناحیه دیگر متصل می شود که جوامع بیولوژیکی متفاوتی در آن زندگی می کنند و در حال رشد هستند.

این منطقه جدید، در جریان یک ماموریت تحقیقاتی در برمودا و با هدایت محققان تحقیقات دریایی از دانشگاه آکسفورد انگلیس کشف شد.

تعداد بازديد: 482
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

یک فناوری با نام هوش مصنوعی (AI) با سرعت در حال رشد و پیشرفت است این فناوری وعده مزایای زیادی می دهد، اما همچنین می خواهد زندگی ما را بیش از آنچه که تصور می کنیم مختل کند. با استناد به مطالعات انجام شده توسط مجمع جهانی اقتصاد و شرکت های خصوصی و همچنین سازمان سیاست های عمومی یک نگرانی برای اولین بار از یک تکنولوژی مخرب برای از بین بردن کسب و کار مطرح شده است .

تعداد بازديد: 428
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

غواصی در شب یکی از برنامه های مورد علاقه بسیاری از غواصان در سراسر جهان است . آبزیان ساکن در مکان های غواصی که ما از آن در طی روز بازدید می کنیم می توانند در شب به زندگی جدیدی پرداخته و یا  آبزیان بسیار متفاوتی را در شب مشاهده کنیم . زندگی آبزیان در شب در زیرآب دیدگاه بسیار متفاوتی نسبت به جهان هستی را به نمایش می گذارند که از طریق پرتو های چراغ های غواصی قابل مشاهده است .

برای ایمن بودن غواصی در شب باید چند اقدام احتیاطی را برای اطمینان بیشتر انجام داد . ما می توانیم کار در زیر آب های تاریک را با دوستان خود آغاز کنیم و به راحتی در زیر آب گردش کنیم و در این مسیر نیاز داریم چراغ های غواصی همراه خود داشته باشیم .

تعداد بازديد: 574
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

نکات حرفه ای زیر را دنبال کنید تا چاقو غواصی شما تیز ، بدون خوردگی و آماده برای هر گونه استفاده در زیر آب باشد

چاقو شیرجه شما نیاز به نگهداری دارد و در صورت نگهداری صحیح نیاز به تعویض آن ندارید

تعداد بازديد: 615
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

در ماه گذشته میلادی، محققان و تیم غواصی‌شان مدعی کشف بزرگ‌ترین غار دریایی جهان بودند. آنها این غار که در زیر آب‌های شبه‌جزیره یوکاتان مکزیک واقع شده است را مدرکی موثق از زندگی نخستین مهاجران کشور آمریکا، گونه‌های منقرض شده جانوری و تمدن مایا می‌دانند.

کشف جدید در واقع نشان می‌دهد که دو غار بزرگ شبه‌جزیره‌ یوکاتان مکزیک در زیر آب‌ها به یکدیگر متصل هستند. یعنی اکنون مشخص شده که دو غار به نام‌های Sac Actun با طول ۲۶۳ کیلومتر و Dos Ojos با طول ۸۳ کیلومتر که قبلا شناخته و کشف شده‌ بودند، به یکدیگر وصل هستند.

تعداد بازديد: 535
امتياز دهيد:

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

آیا شما در مورد تبدیل شدن به یک عضو حرفه ای PADI فکر می کنید؟

اگر برای تبدیل شدن به یک Divemaster یا مربی PADI در آینده نردیک برنامه دارید برای شما چند توصیه دارم . شما می توایند مواردی را یاد بگیرید که در ابتدای کار غواصی شما مفید باشد و برای استخدام شما را در اولویت قرار دهد

کمک های اولیه و CPR

دوره کمک های اولیه یا EFR  یک پیش شرط برای شروع دوره رسکیو دایور پدی است  که به نوبه خود یک پیش نیاز برای تبدیل شدن به یک Divemaster می باشد.  اولین قدم برای طرفداران PADI داشتن یک غواصی ایمن و مطمئن است پس در این دوره مهارت های لازم را کسب کنید و آمادگی بالایی داشته باشید.

تعداد بازديد: 708
امتياز دهيد:

درباره ما

بازدید از این دنیای آبی و بیکران با غواصی و سفر به درون دریا میسر می شود. هنری که امروز توسط مرکز ما به شما تقدیم می گردد و با یادگیری آن به اعماق دریا سفر کنید و از زیبایی و شاهکارهای آفرینش لذت ببرید.